Armstrong útočil na vítězství v 16. etapě Tour, Fédrigo byl proti

Tour de France

17:22aktualizováno  19:27
PAU, FRANCIE - Francouzský cyklista Pierrick Fédrigo vyhrál 16. etapu Tour de France s dvěma stoupáními nejvyšší kategorie a na nejslavnějším závodu světa si připsal třetí triumf v kariéře. Vysněného vavřínu se nedočkal sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong, jenž byl téměř celých 200 kilometrů v úniku a cítil zřejmě poslední šanci na dílčí úspěch.

Cyklista Lance Armstrong při stoupání na legendárné Tourmalet. Jeden z postávajících fanoušků mu nabízí vodu foto: Christophe EnaReuters

V průběžném pořadí zůstal v čele obhájce Alberto Contador ze Španělska o osm sekund před Lucemburčanem Andym Schleckem. Český cyklista Roman Kreuziger, jenž byl v úvodu etapy členem Armstrongovy skupiny uprchlíků a nakonec dojel spolu s ostatními favority v hlavním poli, je stále jedenáctý.

V jedné z nejtěžších etap letošního ročníku, která obsahovala čtyři náročné výšlapy, chtěl využít svou šanci na vítězství Armstrong. Ten po sérii pádů ztratil naději na celkový triumf, a proto se snažil alespoň o výhru v etapě.

Od počátku byl velmi aktivní a v jeho uprchlické skupině se pohyboval i Kreuziger, který stále usiluje o vylepšení svého devátého místa z loňské Tour. Český člen týmu Liquigas byl třetí v obou horských prémiích první kategorie na Col de Peyresourde a Col d'Aspin, poté však byli uprchlíci dostiženi a Kreuziger se zařadil do pelotonu.

"Byl to plánovaný útok, mým cílem bylo vyhrát etapu. Chtělo to víc odvahy, tak jsem do toho šel. Věřil jsem, že by to mohlo vyjít, protože skupina byla hodně silná. Dobře jsme spolupracovali, ale bohužel jsme pro ty vzadu asi byli dost nebezpeční. Chvilku po nás šla Astana, ale asi by nás ve finále nechala odjet. Jenže se do toho vložilo Lotto a sjelo nás," uvedl Kreuziger na svém oficiálním webu. "Když nás dojeli, nebyl problém se jich udržet. Myslím, že to ty vzadu hodně bolelo, a pak už se nikdo o nic nepokoušel," dodal jediný Čech na Tour.
Andy Shleck při 16. etapě Tour de France

Ve své aktivitě však nepolevil Armstrong, kolem nějž se zformovala devítičlenná skupina, jež společně absolvovala v druhé části etapy výšlapy nejtěžší kategorie na Col du Tourmalet a Col d'Aubisque. Ve sjezdu z posledního kopce zaútočil na etapový triumf Španěl Carlos Barredo a jel dlouhé kilometry "časovku" směrem k cíli.

Armstrong: Bylo to těžší, než jsem předpokládal
Kilometr před finišem v Pau ho však osmička jeho kolegů z úniků dostihla a rozdala si to o vítězství. Do spurtu se zapojil i osmatřicetiletý Armstrong, ale brzy poznal, že nemá šanci, a dojel šestý. "Bylo to těžší, než jsem očekával. Už to je nějaký čas, co jsem naposledy spurtoval. Prostě jsem nebyl dost rychlý," uvedl Armstrong, jenž jede svou poslední Tour.

Peloton přivedl do cíle s odstupem šesti minut a 45 sekund norský spurtér Thor Hushovd a dostal se díky tomu do čela bodovací soutěže. Kreuziger dojel na 34. místě a o čtyři sekundy uhájil celkovou jedenáctou pozici před Španělem Rubenem Plazou, jenž byl v etapě třetí.
Vítěz 16. etapy Tour de France Pierrick Fedrigo

Po dojetí etapy došlo k veřejnému usmíření dvou hlavních adeptů na vítězství na Tour Contadora a Schlecka. Lucemburčan v pondělí vyčítal svému španělskému rivalovi porušení zásad fair play kvůli tomu, že ho připravil o žlutý trikot lídra poté, co ho postihl mechanický problém.

Contador se už před startem dnešní etapy Schleckovi omluvil prostřednictvím nahrávky na serveru youtube.com a oba si podali ruce před televizními kamerami. "Bavili jsme se o tom během etapy a už je všechno v pořádku.

Necítím žádnou hořkost," uvedl Schleck, jenž navíc vyzval diváky, aby přestali s pískotem na Contadorovu adresu při opětovném navlékání žlutého dresu během slavnostního ceremoniálu.

Po volné středě čeká cyklisty další náročná horská etapa, během níž se peloton mimo jiné vrátí opět na Tourmalet, kde je cíl. "Viděl jsem, že pár lidí z desítky má problémy, a když se mi pojede jako dnes, mohl by to z mé strany být hodně dobrý závěr Tour," vyhlížel závěrečné etapy závodu Kreuziger.

Výsledky 16. etapy Tour de France

Bagneres-de-Luchon - Pau (199,5 km): 1. Fédrigo 5:31:43, 2. Casar (oba Fr.), 3. Plaza (Šp.), 4. Cunego (It.), 5. Horner, 6. Armstrong (oba USA), 7. Van de Walle (Belg.), 8. Moreau (Fr.) všichni stejný čas, 9. Barredo (Šp.) -28, 10. Hushovd (Nor.), ...34. KREUZIGER oba -6:45.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp.) 78:29:10, 2. A. Schleck (Luc.) -8, 3. S. Sánchez (Šp.) -2:00, 4. Meňšov (Rus.) -2:13, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:39, 6. Gesink (Niz.) -5:01, 7. Leipheimer (USA) -5:25, 8. Rodríguez (Šp.) -5:45, 9. Vinokurov (Kaz.) -7:12, 10. Hesjedal (Kan.) -7:51, 11. KREUZIGER -7:58.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...