Argentinská potupa: Němci nadělili čtyři góly Maradonovi a spol.

15:45aktualizováno  19:11
KAPSKÉ MĚSTO/PRAHA - Tažení argentinského favorita světovým šampionátem ukončilo stejně jako před čtyřmi lety ve čtvrtfinále Německo. Evropští obhájci bronzu vypráskali Maradonu a spol. z turnaje po výsledku 4:0 a téměř 100% se dá říct, že "božský Diego" na lavičce národního týmu končí. Němce čeká v semifinále Španělsko.

Argentina - Německo (němečtí fanoušci se "loučí" s Maradonou). foto: Reuters

Měla to být odveta za vyřazení ve čtvrtfinále z posledního světového šampionátu, kdy Němci vyhráli 2:1 po penaltovém rozstřelu a frustrovaní Argentinci poté vyprovokovali nechutnou bitku. Místo toho se ale setkání obou soupeřů na letošním MS změnilo v ještě větší argentinskou potupu, ponížení, ostudu, sportovní tragédii? Příměr si vyberte sami.

OHLASY Z NĚMECKÉHO TÁBORA

"Jsem hrdý na to, co se tady dnes odehrálo. To, co jsme odehráli především v druhém poločase, to bylo opravdu skvělé. Před zápasech bych nevěřil, že bychom mohli vyhrát takovým rozdílem," rozplýval se německý kouč Joachim Löw.

"Myslím, že jsme připravili Německu šílenství, které nikdo neočekával, pro takovou výhru se těžko hledají slova. Všichni jsme na hřišti odvedli svoje maximum," radoval se po výhře Thomas Müller, autor prvního gólu duelu.

Jedno je jisté, největší favorit šampionátu dostal lekci, kterou v historii měření sil nejlepších fotbalových týmů planety nepamatuje. Když v 89. minutě vstřelil gól na 4:0 pro Německo gólový zabiják jménem Miroslav Klose, Maradona a spol. by se nejraději neviděli. To, že bývalý hvězdný fotbalista na lavičce národního týmu, je stejně jisté jako, že zítra vyjde slunce....

Kdepak, do slunečné soboty s datumem 3.7. 2010 se Argentinci nevyspali dobře. Již ve 3. minutě dvakrát chyboval Otamendi (nejprve fauloval, poté zaspal při bránění Müllera) a Němci šli zásluhou záložníka Bayernu Mnichov do vedení. Pokud jste poté očekávali ofenzivní smršť Messiho a spol. která spláchne Němce z trávníku, zle jste se přepočítali.

Argentinci sice měli většinu zápasu míč na svých kopačkách, především Messi s Tévezem dělali, co mohli, k pořádnému ohrožení Neuerovy branky se za celých devadesát minut nedostali. V úvodu druhé půle sice soka přišpendlili k jeho pokutovému území, kromě nepřesných pokusů z dálky nic kloudného "Maradonovi hoši" nevymysleli.

Argentina - Německo (Kloseho radost).

A přišel trest. Khedira vybojoval v 68. minutě míč 40 metrů před brankou soupeře, postrčil Müllerovi, který i v sedě prodloužil na Podolského. Ten se neukvapil, počkal si na vhodný okamžik a poté naservíroval před prázdnou branku lahůdkovou přihrávku na Kloseho. Ten si s míčem zalaškoval a z metru jej poslal do sítě - 2:0 pro evropského obhájce bronzu z posledního MS.

Argentinci se složili. Jejich šestiminutovou depresi prodloužilo do trvalé agónie v 74. minutě duo Schweinsteiger-Fridrich. Hvězdný záložník si udělal z neškodných obránců soupeře tréninkové kužele a stoper Německa vstřelil v jedenatřiceti letech svou premiérovou reprezentační branku - 3:0.

Argentina - Německo (prezident argentinského fotbalového svazu Julio Grondona a Angela Merkelová).

O patnáct minut později dokončil jihoamerickou potupu Klose, který vstřelil na světových šampionátech již 14. gól (5x se trefil v roce 2002, 5x v roce 2006, 4x zatím letos) a vyrovnal se na 2. místě historických tabulek legendárnímu krajanovi Gerdu Müllerovi. A je jisté, že bude mít minimálně další dva pokusy přeskočit jeho i zatím vedoucího Brazilce Ronalda (ten se trefil patnáctkrát).

Mimochodem, pro Kloseho, který se letošní sezonu v Bayernu trápil, to byly trefy číslo 51. a 52. ve 100. startu v národním týmu. Nejen on, ale celá evropská fotbalová velmoc se může utápět v opojném pocitu dokonalosti. Němci opět potvrdili pověst turnajového mužstva a jsou blízko jedenácté medaili z MS ze 17. účastí.

Argentina - Německo (štěstí Löwa).

K jistotě jim bude stačit ve středu v repríze posledního finále ME úřadující evropské šampiony ze Španělska. Vsadíte si na to, že to naši západní sousedé dokážou? Pokud ano, šance na zisk není malá...

A Argentinci? Ti si nejspíše rozmyslí, zda se budou v následujících dnech vracet do vlasti (porážka 0:4 je nejtěžší v historii světových šampionátů, stejný příděl dostali Argentinci v roce 1974 od Nizozemska, pozn. redakce). A se sázkou, že Maradona ještě dnes rezignuje také neprohloupíte. Jeho mise totiž skončila krachem. Nečekaně drtivým krachem.

ČTVRTFINÁLE MS VE FOTBALE

Argentina - Německo 0:4 (0:1)
Branky: 67. a 89. Klose, 3. Müller, 74. Friedrich. Rozhodčí: Irmatov - Iljasov (oba Uzb.), Kochkorov (Kyrg.). ŽK: Otamendi, Mascherano - Müller. Diváci: 61.100.

Argentina: Romero - Otamendi (70. Pastore), Demichelis, Burdisso, Heinze - M. Rodríguez, Mascherano, Di María (75. Agüero) - Messi, Higuaín, Tévez. Trenér: Maradona.

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Boateng (72. Jansen) - Khedira (78. Kroos), Schweinsteiger - Müller (84. Trochowski), Özil, Podolski - Klose. Trenér: Löw.