Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Argentina s Koreou postupují, nešťastným Nigerijcům chyběl gól

20:15aktualizováno  23:27
DURBAN/POLOKWANE/PRAHA - První dvě osmifinálové dvojice zná MS ve fotbale v Jihoafrické republice. Poté co si Argentinci smlsnuli na Řecích a vyhráli 2:0, narazí v nedělním boji o nejlepší osmičku turnaje na Mexiko. Druhým postupujícím ze skupiny B je Korea, které stačila remíza 2:2 s Nigérií. Na asijský celek čeká v osmifinále Uruguay. Zápas se hraje v sobotu.

Argentina - Řecko (šťastný Maradona). foto: Reuters

ŘECKO - ARGENTINA 0:2 (0:0)
Postupová matematika zápasu? Řekové museli vyhrát, případně při remíze spoléhat na bodou ztrátu Korejců. Dlouho jim plán proti obměněné sestavě jihoamerického soupeře vycházel.

"KONEČNĚ SE OMLUVTE mně i týmu," žádá Maradona po svých kriticích - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Messi a spol. se v prvním poločase nikam nehnali a tak zaujal spíše "šlapákový souboj" Demichelise se Samarasem. Výsledek? Stejný jako první půle - nerozhodný. Oba tvrďáci po chvíli svá zranění rozchodili. Argentinci byli sice v průběhu první půle aktivnější, ale do útoku se příliš nehnali (ani nemuseli).

Řecko-Argentina (fanynka Argentiny).

Největší šanci zmařil Agüerovi ve 32. minutě obránce Vyntra, když brankář Tzorvas podběhl centr Milita a na druhé argentinské tykadlo zívala zpoloviny prázdná branka. Útočník Atlética Madrid ale trefil jen nohu řeckého beka.

OHLASY KOREA-NIGÉRIE

"Když jsme dostali první gól, tak jsme byli těžké situaci. Hráči ale zůstali klidní a vyrovnali. Dosáhli jsme našeho prvního cíle, ale mise rozhodně není splněna. Teď chceme semifinále. " řekl trenér Jižní Koreje Huh Čung-mu.

"Jsem zklamaný kvůli všem těm šancím. Ale to hlavní, co se počítá, je výsledek. Takže mohu pouze pogratulovat Korejcům. Hráči odvedli dobrou práci, celou dobu makali," řekl po zápase Lars Lagerbäck, trenér Nigérie.

Do druhé půle udělal kouč Řeků jednu změnu, když stáhl ofenzivního Karagunise a nahradil jej dalším defenzivním štítem Spiropulosem. Rezignace na útok? Ano, hra na brejky ale málem ex-mistrům Evropy vyšla. Samaras si naběhl ve 48. minutě na kolmici, na poprvé trefil jen nohy Burdissa a před dorážkou měl před sebou prázdnou branku.

Jenže místo toho, aby se podíval, kde leží argentinský gólman napálil míč z voleje dva metry mimo branku (z pěti metrů). Tím veškeré ofenzivní rejdy řeckých "betonářů" skončili. Jihoameričané stále více tlačili svého soka do obrany a v 77. minutě konečně udeřili.

Trápení útočníků v modrých dresech ukončil rázně po rohovém kopu stoper Demichelis. Deset minut poté se proběhl kolem "řeckých kuželů" Messi, ale své střelecké trápení neprotrhl - podruhé na turnaji trefil tyč. O tři minuty zkusil své střelecké štěstí opět, Tzorvas vyrazil míč před sebe a veterán Palermo, který byl na hřišti deset minut, uklidil míč k tyči - 2:0.

Argentinci vyhráli 2:0 a s přehledem a plným počtem bodů profrčeli do osmifinále, kde se utkají s Mexikem. Řekové balí kufry a po návratu do Evropy bude muset nejspíše balit (či spíše vyklízet) svou kancelář kouč Rehhagel.

MS ve fotbale - skupina B

Řecko - Argentina 0:2 (0:0)
Branky: 77. Demichelis, 88. Palermo. Rozhodčí: Irmatov - Iljasov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Katsuranis - Bolatti. Diváci: 38.891.

Řecko: Tzorvas - Kyrgiakos, Vyntra, Papadopulos, Torosidis (55. Patsatzoglu) - Tziolis, Papastathopulos, Moras, Karagunis (46. Spyropulos), Katsuranis (54. Ninis) - Samaras. Trenér: Rehhagel.

Argentina: Romero - Otamendi, Burdisso, Demichelis, C. Rodríguez - Verón, Bolatti, Maxi Rodríguez (63. Di María)- Messi, Agüero (77. Pastore), Milito (80. Palermo). Trenér: Maradona.

NIGÉRIE - JIŽNÍ KOREA 2:2 (1:1)

Kvízová otázka na úvod? Co mají společného fotbalisté Nigérie a čeští házenkáři? Odpověď: oba celky bojovaly, dřely do úmoru, svého soupeře přehrály, k vysněnému cíli jim ale nakonec chyběl jeden jediný gól. Jeden gól.

"Afričtí orlové", fotbaloví velikání černého kontinentu, vstupovali sice do posledního zápasu základní skupiny s mizernou šancí na postup, ale při bližším pohledu nakonec nebyla až tak nereálná. Stačilo porazit Korejce alespoň o gól a doufat ve výraznou výhru Argentiny nad Řeckem. To nezní jako špatný plán, co říkáte?

Radost Jihokorejců.

Jihoameričané svůj díl splnili, Nigerijci k němu také neměli daleko. Nad Korejci vedli již od 12. minutě, jenže Asijaté zápas na přelomu poločasů otočili po dvou precizních standardkách.

HVĚZDA DNE PODLE LN

Katlego Mphela (25 let, útočník JAR): První fotbalista na šampionátu, které ocenění LN obhájil, přesto domácí reprezentace končí již po základní skupině. Rozhodly o tom dva faktory - vysoká porážka od Uruguaye a slabá produktivita v duelu s Francií. Jihoafričané měli jasně navrch po celý duel, vůdcem většiny ofenzivních akcí byl právě Mphela. Vstřelil gól, bohužel pro Bafana Bafana, ale další šance neproměnil, jednou jeho střelu zastavila tyč. I tak si útočník jihoafrického Mamelodi Sundowns řekl o další angažmá v Evropě. První cesta na starý kontinent mu nevyšla, nyní zdá se, je připraven.

Při první ve 38. minutě selhala nigerijská obrana a I Čong-su ze dvou kroků neměl problém trefit branku. Při druhé - ve 49. minutě - se parádně trefil Pak Čchu-jong a čisté svědomí jistě nemá gólman Enyeama.

Jenže to by nebyli "superorlové", kdyby svůj boj vzdali. V 69. minutě si došli pro penaltu, kterou hladnokrevně Yakubu proměnil a srovnal na 2:2. V té chvíli potřebovali Afričané vstřelil dva góly, po druhé trefě Argentinců v souběžně hraném duelu pak už jen jeden.

Nepovedlo se, přestože v 80. minutě běžel sám na branku Martins a v nastavení pálil nebezpečně Obinna - prvně jmenovaný sice gólmana Koreje přeloboval, míč ale skončil vedle tyče bezmocného Song-Rjonga a Obinna trefil jen boční síť. A tak mohl propuknout smutek na jedné straně a radost na druhé...

Korejci podruhé z osmé účasti postoupili na MS ze základní skupiny a určitě nehodlají skončit hned v dalším kole. Zvláště, když v cestě stojí silná, ale hratelná Uruguay.

Nigérie - Korea 2:2 (1:1)
Branky: 12. Uche, 69. Aiyegbeni z pen. - 38. I Čong-su, 49. Pak Čchu-jong. Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Portug.). ŽK: Enyeama, Obasi, Ayila - Kim Nam-i. Divácí: 61.874.

Nigérie: Enyeama - Odiah, Yobo (46. Echiéjilé), Shittu, Afolabi - Ayila, Etuhu - Obasi, Kanu (57. Martins), Uche - Aiyegbeni (70. Obinna). Trenér: Lagerbäck.

Korea: Čung Song-rjong - Čcha Tu-i, Čo Jong-hjong, I Čong-su, I Jong-pchjo - I Čong-jong, Ki Song-jung (87. Kim Če-song), Kim Čong-u, Pak Či-song - Jom Ki-hun (64. Kim Nam-il), Pak Čchu-jong (90.+3 Kim Tong-džin). Trenér: Huh Čung-mu.