Anketa LN: Velký český obrat na ME 2004 zamířil rovnou do dějin

8:00
PRAHA - Zlatý hod Barbory Špotákové, medailová žeň Martiny Sáblíkové, Šebrleho dosud nepřekonaný rekord v desetiboji. Konkurence je velká. Nicméně šest let staré vzpomínky na fotbalový úkaz z mistrovství Evropy jiné mimořádné zážitky spojené s českými sportovci spolehlivě přebíjejí.

V anketě Lidových novin a serveru Lidovky.cz po třech dnech hlasování vybralo vítězství fotbalové reprezentace 3:2 nad Nizozemskem zatím nejvíc čtenářů.

SLAVNÁ VÝHRA ČESKÝCH FOTBALISTŮ NAD NIZOZEMSKEM 3:2 (EURO 2004):

Lze se jim divit? Pokud skutečně hledáte dokonalý fotbalový zážitek, je jím právě 90 minut strhující podívané na stadionu v portugalském Aveiru. O tom měli všichni hráči i miliony diváků jasno hned potom, co druhé vystoupení českého týmu ve skupině Eura 2004 skončilo.

HLASUJTE A VYHRAJTE CENY

Přišla chvíle pro velká slova, která byla jednoznačně na místě. "Zápasy jako tenhle zůstanou v historii. Jsem hrdý na všechny spoluhráče, na celý fotbal. Protože tohle byl fotbal," pravil tehdy Pavel Nedvěd. Jak snadné je českému kapitánovi dát za pravdu.

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY ANKETY (k dnešní půlnoci)

5. Bobrovský - Blažek 9,7 %

I když... Optimisté v českých řadách nejdřív po dvaceti minutách klopili zrak. Vývoj v úvodní fázi duelu připomínal spíš krutou lekci. Netrpěliví oranžoví jezdci vedli nad zaskočenými Čechy o dvě branky.

Zdánlivě bezpečný náskok by sílu kohokoliv jiného zaručeně utlumil, jenže u Brücknerova mužstva se dostavil opačný efekt.

Hlad po obratu byl cítit z každého pohybu Kollera, Baroše, Rosického, i střídajícího Šmicra. Do poločasu se ztráta snížila, dvacet minut před koncem Baroš vyrovnal.

Útočilo se pořád na obou stranách, skóre mohlo být daleko bohatší, kdyby mimořádný den neprožili také brankáři Čech a Van der Sar.

A pak to přišlo. Opravdová klasika. 88. minuta. Akce začala prudkou střelou Heinze, Van der Sar ji vyrazil před Poborského.

Nejjednodušší řešení by představovala prudká dorážka do branky, ovšem ne tak pro vynálezce poutavých přihrávek. Poborský jemně poslal míč před skórujícího Šmicra.

"Že by to 99 procent hráčů narvalo do brány? Tak já budu asi to jedno procento," hodnotil Poborský vlastní památný kousek. S vítězstvím hokejistů na olympiádě v Naganu je spojený výrok komentátora Roberta Záruby: "Přepište dějiny!"

Jeho kolega Jaromír Bosák zvolil po Šmicrově vítězné trefě také odpovídající způsob oslavy unikátního momentu. Prostě zařval do mikrofonu gól jak nikdy předtím ani potom.