Kvitová zahájila obhajobu Wimbledonu vítězně

13:47aktualizováno  21:49
LONDÝN - Ne zcela přesvědčivě, ale vítězně se vrátila tenistka Petra Kvitová do Wimbledonu. Cestu za obhajobou titulu dnes začala čtvrtá hráčka světa výhrou v prvním kole nad Akgul Amanmuradovovou z Uzbekistánu dvakrát 6:4 na centrálním dvorci před zraky svých rodičů v královské lóži.

Petra Kvitová foto: Reuters

Se soutěží se naopak rychle rozloučily turnajová devatenáctka Lucie Šafářová po překvapivé prohře s Kiki Bertensovou z Nizozemska 3:6 a 0:6 a Barbora Záhlavová-Strýcová, která nezaskočila světovou šestku Serenu Williamsovou z USA a čtyřnásobné vítězce Wimbledonu podlehla 2:6 a 4:6.

Naproti tomu dál jde úspěšná hráčka z kvalifikace Kristýna Plíšková. Juniorská šampionka z Wimbledonu 2010 přehrála 6:2, 6:2 Polonu Hercogovou ze Slovinska. A při své premiéře na Wimbledonu postoupil i Lukáš Rosol, který zdolal Chorvata Ivana Dodiga 6:4, 3:6, 7:6 a 7:5. Ve 2. kole si zahraje se světovou dvojkou Rafaelem Nadalem ze Španělska.

Na kurtech se dnes ještě představí Klára Zakopalová, jež vyzve Slovenku Dominiku Cibulkovou. "Je neuvěřitelné přijet jako obhájkyně. Vrátily se mi vzpomínky na loňský rok a bylo krásné hrát na centrkuru," řekla Kvitová pro BBC cestou z kurtu po utkání, v kterém zahrála 24 vítězných úderů a dvacet nevynucených chyb.

Úterní program na Wimbledonu (SELČ):

• Centrální kurt (začátek 14:00): Federer (3-Švýc.) - Fognini (It.), Hlaváčková (ČR) - Clijstersová (Belg.), Djokovič (1-Srb.) - Harrison (USA).
  • Kurt č. 1 (začátek 14:00): Rusová (Niz.) - Stosurová (5-Austr.), Šarapovová (1-Rus.) - Pironkovová (Bulh.), Malisse (Belg.) - Simon (13-Fr.).
  • Kurt č. 17 (začátek 12:30): Cetkovská (23-ČR) - Stephensová (USA).
  • Kurt č. 18 (začátek 12:30): třetí zápas Štěpánek (28-ČR) - Becker (Něm.).
  • Kurt č. 19 (začátek 12:30): Zakopalová (ČR) - Cibulková (13-SR).

"Na začátku jsem byla hodně nervózní, udělala jsem moc chyb, ale snažila jsem se hrát svoji hru." Před zápasem se Kvitová v útrobách stadionu usmívala, ale po prvních výměnách dobrá nálada z jejího obličeje zmizela. Češka svázaná nervozitou nemohla trefit dvorec a po deseti minutách prohrávala s 96. hráčkou světa 0:3. Ztichlé publikum sledovalo špatný servis favoritky a v poslední době nepřesný forhend.

Až po patnácti minutách získala Kvitová první hru a uklidnila se. Pomohla si vítěznými míči z bekhendu a rázem se trefovala do servisu. Od stavu 1:4 získala sedm gamů v řadě, otočila vývoj prvního setu a ve druhém vedla 2:0.

Musela ještě odvrátit jeden brejkbol a zažila i tradiční dešťovou pauzu. Zápas už mohla ukončit předtím, ale při mečbolu poslala bekhendový return do autu a pak spěchala do šatny. Po pětadvaceti minutách se tenistky vrátily na kurt, při rozehrávce znovu lehce sprchlo a diváci roztáhli deštníky, ale rozhodčí hru povolili. Amanmuradovová si podání udržela a Kvitová pak zápas ukončila čistou hrou. Ve druhém kole se Kvitová ve čtvrtek utká s domácí tenistkou Elenou Baltachaovou (101. WTA).

Šafářová by nejraději zahodila do koše

Šafářová podlehla dvacetileté Nizozemce, která hraje hlavní soutěž v All England Clubu poprvé v kariéře a na grandslamu teprve podruhé. "Jsou dny, kdy bych nejraději zahodila raketu do koše, a takový den to byl," komentovala svůj výkon. "Strašně špatně jsem servírovala a na trávě to bohužel bez servisu nejde," doplnila.

Výsledky Čechů:

Ženy: Dvouhra - 1. kolo:  S. Williamsová (6-USA) - Záhlavová-Strýcová (ČR) 6:2, 6:4, Kristýna Plíšková (ČR) - Hercogová (Slovin.) 6:2, 6:2, Kvitová (4-ČR) - Amanmuradovová (Uzb.) 6:4, 6:4, Bertensová (Niz.) - Šafářová (19-ČR) 6:3, 6:0.

Ve Wimbledonu hrála Šafářová posedmé v kariéře a popáté vypadla v prvním kole. "Nebudu negativní. Po loňsku už jsem si myslela, že jsem hrála na trávě dobře. Ale na jiném povrchu má člověk čas se do toho dostat a může se zvednout. Na trávě, když to člověku nejde, tak se nemá čeho chytit a není tam rytmus," řekla.

Těžký los znamenal konec i pro Záhlavovou-Strýcovou, která ale proti Sereně Williamsové předvedla dobrý výkon a ve druhém setu byla favoritce vyrovnanou soupeřkou. Sice hned v úvodu druhé sady přišla o podání, ale záhy si ho vzala zpět a zabojovala i za stavu 3:5, kdy Williamsová podávala na vítězství, a znovu jí vzala servis. Nakonec se však přece jen rozloučila popáté z devíti účastí ve Wimbledonu v 1. kole.

"Špatně jsem dávala první servis, ale byl to dobrý zápas. Kdybych lépe podávala, mohla jsem dostat do třetího setu, protože se mi zdálo, že jsem nemusela hrát nic extra," litovala Záhlavová-Strýcová. "Dalo se s ní normálně hrát a mrzí mě to moc, protože jsem hrála a cítila se dobře, ale přeci jen to je Serena a za stavu 3:3 tam šoupne tři esa," dodala.

To dvacetiletá Plíšková si proti Hercogové připsala premiérové vítězství na grandslamu mezi dospělými. Po triumfu ve wimbledonské juniorce v roce 2010 se loni probojovala v Londýně poprvé i do hlavní soutěže, ale hned v 1.

kole vypadla. Tentokrát své soupeřce nedala žádnou šanci a vyhrála za 51 minut. Nezastavila ji ani přestávka kvůli dešti za stavu 6:2 a 3:0. V dalším kole ji čeká zkušená Italka Francesca Schiavoneová.

Také Rosol předvedl přesvědčivý výkon. Druhý set s Dodigem sice prohrál a ve třetím musel rozhodovat až tie-break, ale v něm český tenista zachoval pevné nervy a neztratil ani míček. Také koncovka posledního setu patřila Rosolovi, který sebral soupeři podání a následně při svém servisu čistou hrou rozhodl.