Ani pátý pokus nevyšel. Češi s Finy drželi krok, padli až na nájezdy

18:47
SOČI - Čeští hokejisté se ani na pátý pokus v sezoně nedočkali výhry, v Soči podlehli ve druhém vystoupení na Channel One Cupu Finsku 2:3 po samostatných nájezdech. V sedmé sérii rozhodl Joonas Donskoi. V neděli budou svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky bojovat o únik z posledního místa turnaje od 12:00 SEČ v duelu s Ruskem. To už má na domácím podniku jistý triumf.

Hráči české reprezentace na konci zápasu. foto: ČTK

„Podali jsme lepší výkon než doma se Švédskem. Myslím, že jsme hráli dobře, ale bohužel vždycky vyrobíme takové hrubé chyby, které soupeř potrestá. Dostali jsme trošku nešťastné góly a na nájezdy bohužel... Dvoumetrový brankář je pro nás velkou překážkou,“ řekl asistent trenéra Ondřej Weissmann na adresu Mikka Koskinena.

Český tým i popáté v sezoně sehrál vyrovnaný zápas, ale má v Euro Hockey Tour jen dva body. „Další porážka mrzí hodně, už jsme si přáli, abychom taky jedno utkání zvládli. Dneska na to byla šance, chvílemi jsme byli i lepší, měli jsme dobré příležitosti, ale vždycky uděláme nějakou tu hrubku,“ dodal Weissmann.

ON-LINE¨: Česko - Finsko 2:3

Hned po 44 vteřinách hry dostali Češi po špatném střídání Finů možnost hrát přesilovku. V ní měl po Mertlově přihrávce šanci kapitán Smoleňák a Koskinena prověřil ránou od modré čáry Mozík. Už po přesilovce ještě pálil Radil a v páté minutě dorazil puk ležící za finským gólmanem Hrňa, ale sudí předtím přerušil hru.

„Rozhodčí to asi neviděl, já jsem si všiml, že puk vypadl. Ale slyšel, že hru přerušil ještě předtím, než to bylo za brankovou čárou,“ prohlásil Erik Hrňa, který si spolu s Tomášem Mertlem a Vladimírem Emingerem odbyl v dnešním utkání debut. Růžičkův výběr se pak ubránil při trestu Kempného, při kterém neměli přesnou mušku Filppula ani Lepistö, i při vyloučení Zámorského.

V největší šanci Suomi se ocitl ve 14. minutě Kukkonen, ale Jakub Kovář jeho ránu zblízka z úhlu vytěsnil. Český gólman pokryl i další pokusy, na druhé straně zahrozil Simon. Do vedení se dostali 59 vteřin před koncem první části Finové, když střela Lepistöho od modré čáry po Hrňově teči prošla Jakubovi Kovářovi mezi betony. O vyrovnání se snažil snažil ještě před pauzou z otočky Mertl.

Po 20 vteřinách druhého dějství šli do početní výhody Finové poté, co Jakub Kovář vyhodil puk do hlediště. V oslabení zlikvidoval Koskirantovu dorážku a bránící se tým přečkal i další nápor. Vzápětí se ukázali Češi, ale gólem neskončily šance Filippiho, Kempného ani Birnerova střela.

Ve 24. minutě už se český tým radoval z vyrovnání, když se po Sobotkově přihrávce trefil z levého kruhu k pravé tyči Radil. Za 131 vteřin otočil stav Simon, který po Mozíkově asistenci tentokrát z pravého kruhu trefil levý horní růžek a ve třetím reprezentačním startu si připsal premiérový gól. Finové následně odolali při Melartově trestu.

Ve 33. minutě málem unikl Filppula, ale neměl rychlost a jen prověřil střelou českého brankáře. Podobně dopadl na druhé straně Sobotka. Velkou šanci na vyrovnání měl v 36. minutě osamocený Petrell, ale Jakub Kovář zasáhl. Šance se střídaly, Koskinena nepřekvapil zpoza branky Zaťovič.

Po 43 sekundách třetí třetiny nabídli Češi Finům přesilovku špatným střídáním a ti vyrovnali. Jakub Kovář stihl ránu od modré čáry vyrazit, ale puk se dostal pod Mozíkovy nohy a za jeho zády stojící Salminen pohotově doklepl. Pak šel pykat Leino, Kempný však dělovkou Koskinena nepropálil. V 55. minutě mohl rozhodnout Ramstedt, ale zpoza branky nestihl zasunout puk k pravé tyči, protože Jakub Kovář včas zasáhl betonem.

V nastavení pochytal český gólman několik šancí Finů při Němcově vyloučení, ale v nájezdech byli úspěšnější Seveřané. V sedmé sérii rozuzlil zápas Donskoi svým druhým úspěšným pokusem ze tří. Rozhodl poté, co předním český specialista Jan Kovář naopak druhý nájezd ze tří neproměnil. „Jeden gól ze tří nájezdů je málo, měl jsem dát ještě aspoň jeden,“ mrzelo útočníka Magnitogorsku.

ČR - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Radil (Sobotka), 26. Simon (Mozík) - 20. Lepistö (Pesonen, Ramstedt), 42. Salminen (Lepistö, Hietanen), rozhodující sam. nájezd Donskoi. Rozhodčí: Bulanov, Karabanov - Medveděv, Birin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 4684.

Sestavy: ČR: Jakub Kovář - Němec, Kempný, Eminger, Krajíček, Zámorský, Kolář II, Mozík, Polášek - Radil, Sobotka, Horák - Hrňa, Jan Kovář, Zaťovič - Klepiš, Mertl, Smoleňák - Simon, Filippi, Birner. Trenéři: Vladimír Růžička, Jaroslav Špaček a Ondřej Weissmann.

Finsko: Koskinen - Hietanen, Lepistö, Lindell, Salmela, Mäenpää, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Leino, Immonen, Salminen - Jormakka, I. Filppula, Osala - Donskoi, Koskiranta, Enlund - Pesonen, Ramstedt, Petrell. Trenéři: Kari Jalonen, Lauri Marjamäki a Ville Peltonen.