Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Anglický fotbal se potápí v krizi, v lize hrají hlavně cizinci

Sport

  8:04
LONDÝN/PRAHA - Kolébka fotbalu Anglie se potápí do krize. První kolo nejvyšší soutěže je toho důkazem: ze všech hráčů, kteří se v něm objevili, bylo jen 34,1 procenta domácích fotbalistů. To je problém především pro reprezentaci.

Jedna z největších hvězd Premier League - Robin Van Persie. foto: Reuters

Ze všech hráčů, kteří zasáhli do prvního kola Premier League, tvořili Angličané přibližně jen třetinu. Zbytek byli cizinci. Podle studie britského deníku The Guardian jde o historické minimum. Čísla dokumentují, že kvalita anglických fotbalistů se rapidně snižuje. V jiných vyspělých evropských soutěžích jsou poměry příznivější.

Sestavy 1. kola

  • Manchester United: de Gea - Evra, Jones, Ferdinand, Vidić (C) - Valencia, Giggs (61. Rooney), Carrick, Cleverley - Welbeck, van Persie (86. Anderson).
  • Manchester City: Hart - Kompany (71. García), Zabaleta, Lescott, Clichy - Navas, Silva (80. Negredo), Fernandinho, Touré - Džeko, Agüero (62. Nasri).
  • Chelsea: Čech - Ivanović, Cahill, Terry (C), Cole - de Bruyne (67. Schürrle), Ramires, Oscar (84. van Ginkel), Lampard, Hazard - Torres (75. Lukaku).
  • Arsenal: Szczesny - Sagna (90+4. Podolski), Mertesacker, Koscielny, Gibbs (28. Jenkinson) - Walcott, Ramsey, Wilshere (C), Rosický, Oxlade-Chamberlain (46. Cazorla) - Giroud.

Pozn.: vytučněni jsou Angličané.

Na úvod ligy v roce 1992 byl poměr zcela opačný, když nastoupilo 76 procent domácích hráčů. Před šesti lety už jen 37 procent.

Že Anglii chybí i hvězdy, potvrdilo přestupové období. Žádný z osmi nejlepších týmů loňské sezony nekoupil domácího hráče. "Národní tým je v ohrožení, ta čísla to dokazují. Nemyslím si, že je možné to podceňovat. Lidé se nechtějí za deset let dočkat toho, že budou mít radost z pouhého postupu na velký turnaj," říkal již v roce 2007 šéf oddělení pro rozvoj anglického fotbalu Trevor Brooking.

"Není to ale problém soutěže. Angličanů je pouze šedesát milionů, fotbal ale hraje 212 zemí na světě," bránil se generální ředitel Premier League Richard Scudamore. "Do programu pro rozvoj mládeže v lize jsme v posledním období vložili 340 milionů liber," dodal mluvčí soutěže. "Cílem tohoto plánu je produkovat víc kvalitnějších domácích fotbalistů. V prvním kole jsme viděli i velmi dobré výkony anglických a britských hráčů. Kluby tvrdě pracují na jejich rozvoji, a tím i zvýšení úrovně ligy."

Neville by se v United neprosadil

Nedostatek Angličanů je ale znatelný. "Je to problém," uznal manažer Fulhamu Martin Jol. "Sedm nebo osm let jsem měl v Tottenhamu Michaela Dawsona, Jermaina Jenase, Aarona Lennona a Toma Huddlestonea – všichni Angličané. Ale to už v dnešní době není možné, protože by byli příliš drazí," argumentuje.

Někdejší obránce Gary Neville, jenž strávil dlouhých dvacet let ve slavném Manchesteru United, tvrdí, že kdyby jeho kariéra startovala dnes, z Old Trafford by ho vytlačili právě cizinci.

"Musíme chránit náš anglický, skotský, velšský, severoirský a irský národní tým tím, že hráči z těchto zemí budou dostávat víc příležitostí. Anglie nevyhrává trofeje, a dokonce má problém se dostat do semifinále šampionátu. Je to negativní také pro Premier League, která, zdá se, zaostává za německou a španělskou ligou. Podívejte se, kde Španělsko bylo před dvanácti lety. Nebylo vždy úspěšné, ale nyní v něm hrají úžasné týmy."

Krajní řešení by spočívalo ve změně pravidel: omezení počtu zahraničních hráčů. To však není příliš reálné.

Ty nejlepší anglické kluby patří mezi špičku i ve světě. Reprezentace se sice často řadí mezi favority velkých turnajů, ale na Euru získala medaili naposledy v roce 1996 (bronz) a na světovém šampionátu dokonce v roce 1966 (zlato). A výhledově čekání nejspíš ani neukončí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!