Čech vychytal čisté konto a Chelsea je první, Rosický byl u výhry Arsenalu

Petr Čech

18:10aktualizováno  11. ledna 19:30
LONDÝN/PRAHA - Reprezentační brankář Petr Čech podruhé v sezoně nastoupil k utkání anglické ligy v základní sestavě Chelsea a pomohl jí k výhře 2:0 nad fotbalisty Newcastlu. "Blues" se osamostatnili v čele tabulky a mají k dobru dva body na Manchester City, který remizoval na hřišti Evertonu 1:1. Tomáš Rosický se jednou asistencí podílel na vítězství Arsenalu.

Brankář Chelsea Petr Čech. foto: Reuters

První šanci musel Čech likvidovat v 21. minutě, Gouffranův tvrdý přímý kop dokázal vyrazit před sebe. Nevyzrál na něj ani o chvíli později přízemní střelou Cabella, po Sissokově pokusu mu pomohla branková konstrukce.

Gólman Krul, který se do sestavy Newcastle vrátil po zranění, inkasoval hned z první střely „Blues“ na bránu. Ivanovič poslal uvnitř šestnáctky přihrávku na volného Oscara, který vstřelil čtvrtý gól v sezoně.

John Terry v diskuzi s rozhodčím.
Vurnon Anita z Newcastlu, jehož stíhá Oscar.
José Mourinho.
Eden Hazard (vlevo) vs. Paul Dummett.

Brazilský reprezentant si v zápase připsal také asistenci a v 59. minutě dopomohl Costovi ke zdvojnásobení náskoku. Costa se stal prvním hráčem Chelsea v historii, který má po 21 ligových kolech na kontě 15 branek.

V prvním poločase utkání mezi Evertonem a Manchesterem City vyslal jedinou střelu mezi tři tyče domácí Lukaku. Hart ji zneškodnil a Coleman z dorážky nastřelil pouze břevno. V 74. minutě se do vedení dostali „Citizens“, Silvovu tečovanou střelu za Roblesova záda hlavou dorazil Fernandinho.

Hosté ale těsný náskok dlouho neudrželi, o čtyři minuty později Baines nacentroval na Naismithe a skotský reprezentant taktéž hlavou vyrovnal. Ke třem bodům nepomohl hostům ani střídající Agüero, který se vrátil po zranění kolena. „Citizens“ alespoň prodloužili neporazitelnost na 12 ligových duelů.

Anglická fotbalová liga - 21. kolo

Sunderland - Liverpool 0:1 (8. Markovič)

Burnley - QPR 2:1 (12. Arfield, 37. Ings - 33. Austin z pen.)

Chelsea - Newcastle 2:0 (43. Oscar, 59. Costa)

Everton - Manchester City 1:1 (78. Naismith - 74. Fernandinho)

Leicester - Aston Villa 1:0 (45.+1 Konchesky)

Swansea - West Ham United 1:1 (74. vlastní Noble - 43. Carroll)

West Bromwich - Hull 1:0 (78. Berahino)

Crystal Palace - Tottenham 2:1 (69. Gayle z pen., 80. Puncheon - 49. Kane).

Arsenal - Stoke 3:0 (33. a 49. Sánchez, 6. Koscielny),

Manchester United - Southampton 0:1 (69. Tadič).

„Prvních 25 minut je velmi důležitých, pokud v nich skórujete, hraje se pak úplně jiný zápas. Nám se to nepovedlo a Everton to do druhého poločasu nakoplo. V posledních 35 minutách to byla velmi vyrovnaná hra,“ řekl trenér druhého celku tabulky Manuel Pellegrini.

Harry Kane potvrdil formu v utkání Tottenhamu na hřišti Crystal Palace a ve 49. minutě otevřel skóre. Člen kádru anglické reprezentace do 21 let vstřelil v posledních šesti utkáních šest gólů.

Crystal Palace vedl poprvé v utkání Premier League trenér Alan Pardew a jeho svěřenci mu připravili úspěšný start nového angažmá, protože zápas otočili. V 69. minutě po faulu Stambouliho s přehledem proměnil penaltu Dwight Gayle a podruhé Llorise překonal o 11 minut později Jason Puncheon.

„Orli“ po osmi zápasech bez výhry získali tři body a z předposledního 19. místa poskočili na patnácté. Tottenham naopak poprvé po šesti zápasech nebodoval.

Liverpool udolal Sunderland

Srbský fotbalista Markovič rozhodl prvním gólem v Premier League o výhře Liverpoolu 1:0 v Sunderlandu. „Reds“ bodovali v pátém zápase v řadě, Sunderland zato z posledních čtyř utkání získal jediný bod.

Bývalý hráč Benficy Lisabon Markovič v osmé minutě zblízka překonal gólmana Pantilimona. Dvacetiletý záložník mohl zvýšit náskok Liverpoolu v 29. minutě, střelou z voleje ale trefil pouze břevno. Do jediné větší šance se domácí dostali v 52. minutě, Johnsonův pokus však skončil také na brankové konstrukci.

Liverpool vedení nenavýšil, přestože od 49. minuty hrál soupeř po Bridcuttově vyloučení v deseti, a podruhé za sebou vyhrál v lize venku 1:0.

West Ham vedl na hřišti Swansea od 43. minuty zásluhou útočníka Carrolla. V 74. minutě však hlavičkoval na bránu Gomis a jeho pokus si srazil do vlastní sítě Noble. Stav 1:1 se pak už nezměnil.

Rosický asistoval u výhry Arsenalu

Rosický nastoupil v základní sestavě počtvrté za posledních pět soutěžních zápasů Arsenalu a od začátku utkání se Stoke byl hodně vidět. Střelu českého záložníka vyrazil brankář Begovič na roh, po němž už v šesté minutě po Sánchezově centru přesně hlavičkoval Koscielny.

Ve 33. minutě si Sánchez vyměnil míč s Rosickým, protáhl se mezi obránci a trefil se přesně k tyči. Letní posila z Barcelony pak čtyři minuty po změně stran skórovala podruhé z přímého kopu. Sánchez za „Kanonýry“ nastřílel už 18 gólů. Stoke na půdě Arsenalu prohrálo třináctý soutěžní duel za sebou.

Southampton ukončil desetizápasovou sérii United bez porážky a v tabulce na něj má dvoubodový náskok. O vítězství na Old Trafford rozhodl v 69. minutě střídající Srb Tadič jedinou střelou zápasu mezi tři tyče. „Saints“ zvítězili na manchesterském stadionu v nejvyšší soutěži poprvé od roku 1988.