Šlágr anglické ligy vyhrál Arsenal. Kloppův Liverpool schytal debakl

17:55aktualizováno  23:12
LONDÝN - Fotbalisté Arsenalu vyhráli ve šlágru 17. kola anglické ligy nad Manchesterm City 2:1. Chelsea zvládla první duel po odvolání kouče Josého Mourinha, když doma porazila 3:1 Sunderland. V čele je stále Leicester, jenž dokázal zvítězit v Evertonu a má aktuálně pětibodový náskok. Naopak United jsou v krizi: prohráli podruhé za sebou a na ligovou výhru čekají už skoro měsíc.

Kevin de Bruyne (vpravo) z Manchesteru City v souboji s Laurentem Koscielnym z Arsenalu. foto: Reuters

Arsenal položil základ k vítězství už v prvním poločase, kdy se trefili Walcott a Giroud. Na oba góly přihrál Mesut Özil.

Hosté byli aktivnější, dvacetkrát vystřelili, ale přes obranu domácích se dlouho nemohli prosadit. Povedlo se to až Tourému osm minut před koncem. Víc už ale hráči City nestihli a na svého dnešního soupeře ztrácí už čtyři body.

Lídr tabulky Leicester vedl na hřišti Evertonu od 27. minuty. Funes Mori fauloval ve vápně Okazakiho a nařízenou penaltu proměnil Mahríz, přestože gólman Howard vystihl směr.

O pět minut později domácí vyrovnali. Barkleyho dva pokusy ještě brankář a obránci dokázali vyrazit, z dorážky ale skóroval Lukaku.

Belgický reprezentant se prosadil v osmi soutěžních duelech v řadě, což se v dresu Evertonu podařilo naposled Davidu Hicksonovi v roce 1954.

Anglická fotbalová liga - 17. kolo

Chelsea - Sunderland 3:1 (5. Ivanovič, 13. Pedro, 50. Oscar z pen. - 53. Borini)

Everton - Leicester 2:3 (32. Lukaku, 89. Mirallas - 27. a 65. oba z pen. Mahrez, 69. Okazaki)

Manchester United - Norwich 1:2 (66. Martial - 38. Jerome, 54. Tettey)

Southampton - Tottenham 0:2 (40. Kane, 43. Alli)

Stoke - Crystal Palace 1:2 (76. Krkič z pen. - 45.+1 Wickham z pen., 88. I Čong-jong)

West Bromwich - Bournemouth 1:2 (79. McAuley - 52. Smith, 87. Daniels z pen.)

Newcastle - Aston Villa 1:1 (38. Coloccini - 61. Ayew).

Watford - Liverpool 3:0 (3. Ake, 15. a 89. Ighalo)

Swansea - West Ham 0:0

Arsenal - Manchester City 2:1 (33. Walcott, 45. Giroud - 82. Touré)

Jenže liverpoolský celek musel v 65. minutě čelit dalšímu pokutového kopu, tentokrát po faulu Howarda na Vardyho.

O exekuci se postaral znovu Mahríz a tentokrát poslal brankáře Evertonu na druhou stranu. Alžírský záložník se v této sezoně podílel už na 20 gólech: 13 jich dal a na sedm přihrál.

O chvíli později Okazaki navýšil po Vardyho asistenci náskok „Lišek“, liverpoolský celek následně dokázal pouze zkorigovat stav zásluhou Mirallase. Leicester zvítězil v soutěžním zápase na hřišti Evertonu po třiceti letech.

Útočník Wayne Rooney nastoupil k jubilejnímu 500. utkání v dresu Manchesteru United, slavit ale po utkání s Norwichem nemohl.

Hosté se dvakrát prosadili po protiútocích: v prvním poločase otevřel skóre Jerome, v 54. minutě na něj navázal Tettey. Manchester doma v ligovém zápase inkasoval poprvé od 12. září.

Snížit se sice podařilo Martialovi, další gól ale United nepřidali. Norwich vyhrál na stadionu Old Trafford poprvé od srpna 1989.

„Prožíváme špatné období a je vidět, co nedostatek sebevědomí s hráči dělá. Musíme teď držet při sobě a překonat tuto krizi,“ konstatoval trenér Manchesteru United Louis van Gaal.

Na čtvrté místo před United poskočil Tottenham, který dvěma brankami v závěru prvního poločasu zvítězil na hřišti Southamptonu 2:0. Prosadili se Kane a Alli.

Duel Chelsea se Sunderlandem na stadionu Stamford Bridge sledoval i Guus Hiddink, který na lavičce londýnského celku nahradí odvolaného Mourinha.

Inspekce před utkáním. Zleva: nový kouč Chelsea Guus Hiddink, bývalý hráč...
Fanoušci pokřikují na Diega Costu z Chelsea, který odchází střídat.

Tým ještě vedli Steve Holland a Eddie Newton a už v 13. minutě se mohli radovat z dvougólového náskoku. Ivanovič nejprve otevřel skóre hlavou po Willianově centru, následně srbský obránce asistoval na gól Pedrovi.

Krátce po změně stran zvýšil z penalty Oscar. Vzápětí sice snížil Borini, další šance na obou stranách už ale zůstaly neproměněny a Chelsea poprvé po třech kolech získala tři body. Sunderland poslední tři zápasy prohrál a zůstal předposlední.

Z nováčků se kromě Norwiche dařilo také Bournemouthu, který porazil venku 2:1 West Bromwich.

Svěřenci Eddieho Howa vyhráli všechny tři prosincové duely, přestože mají za sebou těžká utkání s Chelsea a Manchesterem United.

Na tři vítězství v tomto měsíci nedosáhl Newcastle, který ztratil vedení a s Aston Villou pouze remizoval 1:1.

Za hosty vyrovnal povedenou střelou z hranice pokutového území Ayew, který dal čtyři z posledních šesti ligových branek birminghamského celku.

Kloppova nejtěžší porážka

Nejtěžší porážku od nástupu do pozice trenéra Liverpoolu si připsal Jürgen Klopp. Jeho svěřenci propadli ve Watfordu, kde prohráli 0:3 a na svého nedělního soupeře ztrácí už čtyři body.

Pod vítězství domácích se dvěma góly podepsal Ighalo. Liverpool sice dominoval v držení míče a měl i více střel, žádný efekt to však nepřineslo.