Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Američané porazili na hokejovém MS Německo a ve skupině končí druzí

14:50aktualizováno  22:24
MINSK/PRAHA - Hokejisté USA porazili na mistrovství světa v utkání základní skupiny B tým Německa, pro který šlo o poslední vystoupení na turnaji, těsně 5:4. Američané třikrát vedli a Němcům se pokaždé podařilo odpovědět, pak ale odskočili na rozdíl dvou branek. Vítězný gól vstřelil v 56. minutě svou druhou trefou v utkání kapitán Justin Abdelkader, čtyři body za gól a tři asistence v dresu vítězů nasbíral Johnny Gaudreau. Zámořští hráči se teď ve čtvrtfinále utkají s českým týmem.

Constantin Braun (vlevo) v dresu Německa a Američan Brock Nelson. foto: ČTK/AP

V první třetině gól nepadl, přestože Němcům se podařilo dostat kotouč za brankovou čáru, když v 5. minutě Seidenberg bruslí usměrnil Draisaitlovo nahození za záda gólmana Thomase.

Sudí však tento zásah po konzultaci s videorozhodčím neuznali. Ve 12. minutě ujel v oslabení Johnson, gólman Aus den Birken si však dokázal poradit. Ehliz poté minul odkrytou americkou branku.

S góly se roztrhl pytel ve druhé části. Třikrát šli Američané do vedení a pokaždé o něj brzy přišli. Ve 22. minutě otevřel skóre Abdelkader zblízka po přihrávce zpoza branky. Už za 48 vteřin bylo ale vyrovnáno, když po špatném střídání Američanů ujel Weiss a v pádu s pomocí tyčky dostal puk za Thomasova záda.

Ve 28. minutě se při vlastním oslabení dostal Shore nádhernou fintou přes Brauna a vrátil Američanům vedení. V polovině utkání už to ale bylo 2:2, když v přesilovce zakončoval takřka do prázdné branky Hospelt.

Velmi podobná odpověď přišla ve 33. minutě na druhé straně, kdy se rovněž v přesilovce zapsal mezi střelce Donovan. Po chvilce si ale najel Draisaitl do střelecké pozice a potřetí vyrovnal.

Hned zkraje třetího dějství Gaudreau v přesilovce parádní individuální akcí poslal svůj tým do vedení i počtvrté: v přesilovce trefil kameru v brance a hrálo se ještě dlouho poté, ale následná konzultace s videorozhodčím byla blesková a rozhodování jednoduché. Tentokrát Američané dokázali náskok navýšit, když Abdelkader dorážkou bekhendem ze vzduchu v 56. minutě zvýšil na 5:3.

Rieder v závěru při power play ještě snížil a Abdelkader promarnil příležitost k dovršení hattricku, šanci na vyrovnání už ale Němci neměli.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku

Skupina B

Německo - USA 4:5 (0:0, 3:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Weiss, 31. Hospelt (Draisaitl, Oppenheimer), 36. Draisaitl (Ankert), 59. Rieder (Draisaitl, Hospelt) - 22. Abdelkader (Gaudreau, Stapleton), 28. Shore (Petry), 33. Donovan (Gaudreau, Gardiner), 43. Gaudreau (Gardiner), 56. Abdelkader (Gaudreau). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Fraňo (ČR) - Fluri (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.845.

Lotyšsko - Švýcarsko 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. K. Jass (Dzerinš, Kulda), 58. Girgensons (Sotnieks, Vasiljevs) - 9. Brunner (Hollenstein, Cunti), 11. Schlumpf (Ambühl), 21. Weber (Ambühl, Josi). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 12.868.

Rusko - Bělorusko 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Plotnikov (Šipačov, Tichonov), 36. Šipačov (Plotnikov) - 46. Denisov (Kitarov, Korobov). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Patafie (USA) - Carnathan (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 14.669.