Američané slaví bronz. Medaili z mistrovství mají po devíti letech

18:35aktualizováno  19:09
STOCKHOLM - Bronzové medaile na hokejovém mistrovství světa získali reprezentanti USA, kteří ve Stockholmu v souboji o 3. místo porazili Finsko 3:2 po samostatných nájezdech. O první americkou medaili od šampionátu v Praze a Ostravě v roce 2004, kdy zámořský tým vybojoval rovněž bronz, rozhodl útočník Alex Galchenyuk.

Hokejisté USA s bronzovými medailemi z mistrovství světa foto: Reuters

Finsko - USA 2:3 po samostatných nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 49. Korpikoski (Väänänen, Mikael Granlund), 53. Korpikoski (Mikael Granlund, Kontiola) - 1. C. Smith (P. Stastny, Moss), 16. P. Stastny (C. Smith, Trouba), rozhodující sam. nájezd Galchenyuk. Nájezdy proměnili: Pesonen - Galchenyuk 2. Nájezdy neproměnili: Kontiola, Korpikoski, Mikael Granlund - C. Smith, Oshie. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 6836.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Pihlström, Mikael Granlund, Korpikoski - Savinainen, Koskiranta, Salminen - Haataja, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
USA: Gibson - Faulk, Carle, Hunwick, Johnson, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, B. Butler. Trenér: Joe Sacco.

Američané dokázali velmi rychle hodit za hlavu zklamání ze semifinálové porážky se Švýcary. Ihned se usadili v útočném pásmu a jejich nápor vyvrcholil už po 58 sekundách, kdy se proti brankáři Raantovi rychlým blafákem do bekhendu prosadil Smith. Při ojedinělé příležitosti Finů Gibson na druhé straně vychytal Aaltonena. V 16. minutě se proti pravidlům provinil Korpikoski a první a zároveň i poslední přesilovku zápasu využil ranou bez přípravy Stastny a zvýšil na 2:0.

Pokud by se oba celky dohodly, že přeskočí druhou třetinu, vůbec nic by se nestalo. Z hokejové nudy vybočilo jen hodně málo momentů. Štěstí zkusil Moss, na druhé Salminen po vyjetí zpoza branky, průběžným výsledkem ovšem nepohnuli. Poté pálil Stapleton z dobré pozice, Raantova lapačka byla ale dostatečně rychlá. Nejvíce vzruchu nabídl okamžik, kdy Hytönen mohl dorážet do prázdné branky, ale Trouba byl dostatečně rychlý při odklízení puku z brankoviště a finského útočníka přetlačil.

V úvodu třetí třetiny dal tým Suomi najevo, že mu nepříznivý vývoj "utkání zklamaných" není až tak lhostejný, jak se mohlo zdát. Gibsona zaměstnali Salminen, Granlund, bekhendem také Aaltonen, na dvougólovém vedení Američanů se ale nic neměnilo. Seveřané nakonec přece jen poprvé po přesunu z Helsinek do Stockholmu na semifinálové klání se Švédy skórovali. V končící 49. minutě bek Väänänen na poslední chvíli udržel puk na útočné modré čáře, jeho nahození si našlo cestu ke Korpikoskému a ten pouze usměrnil bekhendem do branky.

Finy gól ohromným způsobem probudil a zčistajasna začali zámořský výběr výrazně přehrávat. Aaltonen jel sám proti Gibsonovi, jenže zakončení se mu nevydařilo podle představ. Korpikoski ovšem v 53. minutě dokončil Granlundovu akci a vyrovnal. Oba celky mohly poté rozhodnout, nakonec si však loučící se finský kouč Jukka Jalonen svůj pobyt na finské střídačce ještě prodloužil.

Nastavovanou desetiminutovku začal šancí Faulk, dobrou příležitost měl i Kontiola, došlo však na samostatné nájezdy. Zahájil je Smith, jenže vůbec nezakončil. Neuspěli ani Kontiola s Oshiem, Pesonen poté poslal Finy do vedení a Galchenyuk musel dát. Těžkou roli skvěle zvládl. Korpikoski měl i tak mečbol, ale nevyužil ho a pokračovalo se dál v obráceném pořadí. Granlund selhal a Galchenyuk opět kličkou do forhendu obstaral rozdílový gól.