Alonso slaví triumf na domácí Velké ceně Španělska

15:51aktualizováno  16:24
BARCELONA - Velkou cenu Španělska formule 1 jasně vyhrál domácí jezdec Fernando Alonso ze stáje Ferrari. Připsal si druhé vítězství v sezoně a první před domácími fanoušky od roku 2006, kdy jezdil za Renault. Jednatřicetiletý Alonso vyhrál dvaatřicátý závod v kariéře a posunul se na třetí místo v seriálu.

Fernando Alonso při Velké ceně Španělska. foto: Reuters

Druhý v Barceloně skončil Fin Kimi Räikkönen z Lotusu a třetí místo obsadil další pilot Ferrari Felipe Massa z Brazílie. Průběžné pořadí mistrovství světa se vyrovnává, vedení ale udržel před dotírajícím Räikkönenem dnes čtvrtý Němec Sebastian Vettel z Red Bullu.

Poprvé od triumfu Michaela Schumachera v roce 1996 nevyhrál španělskou Grand Prix jezdec z první řady na startovním roštu - Alonso skončil v kvalifikaci pátý. Z dosavadních třiadvaceti závodů v Barceloně toho pravidlo neplatilo teprve popáté.

"Skvělý výsledek, parádní výkon a perfektní den a já po dnešku opět vím, že mám auto, s nímž mohu bojovat o titul mistra světa," prohlásil Alonso, jehož vůz v minulých závodech měl trochu problémy se spolehlivostí.

K radosti fanoušků se Alonso už na startu protáhl po několika zatáčkách na třetí místo, naopak úvod hrubě nevyšel Britovi Lewisi Hamiltonovi z Mercedesu, který se propadl z druhé pozice na čtvrtou. Vettel poskočil na druhé místo, ale před mercedes vítěze kvalifikace Nika Rosberga se nemohl dlouho dostat.

V desátém kole se začaly plnit boxy a výměna Alonsových kol za 2,5 sekundy měla za důsledek, že se Španěl vrátil na trať před Vettela a začal atakovat vedoucího Rosberga, což se mu ve třináctém kole povedlo. A o chvíli později se hravě dostali před pilota Mercedesu také jeho krajan Vettel, Massa i Räikkönen.

Nevýrazný Vettel

Alonso si vytvořil mírný náskok, pro další sadu pneumatik si dojel ve 22. okruhu a stále zajížděl nejrychlejší kola. Naopak po perfektní kvalifikaci vůbec nestačily mercedesy. Rosberg i Hamilton se propadali startovním polem a předjížděli je dokonce jezdci, kteří se v sobotu ani nedostali do druhého kola kvalifikace.

V polovině závodu předjel Räikkönen nezvykle nevýrazného Vettela, ale na atakování jasně nejrychlejšího Alonsa neměl. Španěl vedení udržel i po poslední zastávce v boxech 16 kol před cílem, byť byl u svých mechaniků čtyřikrát, zatímco finský pilot jen třikrát. Mistr světa z roku 2007 Räikkönen se díky odlišné strategii dostal alespoň před Massu a po druhém místě snížil ztrátu na Vettela na pouhé čtyři body.

Výsledky Velké ceny Španělska formule 1

1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:39:16,596, 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -9,338, 3. Massa (Braz./Ferrari) -26,049, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -38,273, 5. Webber (Austr./Red Bull) -47,963, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:08,020, 7. Di Resta (Brit./Force India) -1:08,988, 8. Button (Brit./McLaren) -1:19,506, 9. Pérez (Mex./McLaren) -1:21,738, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 5 z 19 závodů): 1. Vettel 89 b., 2. Räikkönen 85, 3. Alonso 72, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 50, 5. Massa 45, 6. Webber 42, 7. Grosjean (Fr./Lotus) 26, 8. Di Resta 26, 9. Rosberg 22, 10. Button 17.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 131, 2. Ferrari 117, 3. Lotus 111, 4. Mercedes 72, 5. Force India 32, 6. McLaren 29, 7. Toro Rosso 8, 8. Sauber 5.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...