Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Schumacher se vrátil na stupně vítězů. Vyhrál Alonso

15:52
VALENCIE - Velkou cenu Evropy formule 1 ve Valencii vyhrál domácí favorit Fernando Alonso s ferrari. Španělský jezdec si letos jako první připsal druhé vítězství a ujal se vedení v seriálu. Předchozích sedm závodů mělo sedm různých vítězů.

Fernando Alonso foto: Reuters

Za ním dnes skončili další bývalí mistři světa. Druhý byl Fin Kimi Räikkönen z Lotusu a třetí Němec Michael Schumacher, který se prosadil na stupně vítězů poprvé od předloňského návratu do šampionátu F1 v týmu Mercedes.

Alonso si dojel pro premiérový triumf ve Valencii přesto, že startoval až z šesté řady. Světovému šampionovi z let 2005 a 2006 pomohly k 29. vítězství v kariéře technické problémy rivalů.

"Vyhrát domácí závod je mimořádný pocit, to se ani nedá slovy vyjádřit. Povedlo se mi to v roce 2006 v Barceloně a teď tady. Je to možná nejlepší vítězství, jaké jsem kdy vybojoval," rozplýval se Alonso. "Tribuny byly plné španělských barev a vlajek poté, co fotbalisté vyhráli na Euru. Jsem hrozně pyšný, že jsem Španěl," dodal.

Šampionát vede o deset bodů před Australanem Markem Webberem z Red Bullu, který po startu z 19. pozice dokázal obsadit čtvrté místo.

Fernando Alonso

Závodu dlouho dominoval úřadující mistr světa Němec Sebastian Vettel z Red Bullu, který ovládl sobotní kvalifikaci. Suverénní jízdou útočil na vítězný hattrick ve španělském přístavu, v 34. okruhu však z vedoucí pozice odstoupil. "Zhasl motor, nešlo s tím nic dělat. Zatím nevíme, v čem byl problém," uvedl Vettel, jenž po vystoupení z vozu vztekle zahodil rukavice.

Zlobil se i na to, že vedení závodu poslalo na trať v 29. kole po kolizi Heikkiho Kovalainena a Jeana-Erika Vergneho zpomalovací vůz. Kvůli tomu přišel Vettel o zhruba dvacetisekundový náskok. "To si mohli odpustit. Podle mě šlo jen o to, aby se pole sjelo," řekl Němec, jenž nedokončil závod poprvé v sezoně.

Sedm kol po Vettelovi se zastavil také lotus Francouze Romaina Grosjeana, který v té době proháněl Alonsa. Jeho stíhací jízdu ukončily problémy s alternátorem.

Druhé místo pak nepřineslo štěstí ani Lewisi Hamiltonovi, který dosud vedl průběžné pořadí šampionátu. Britský mistr světa z roku 2008 se v závěru na sjetých pneumatikách neubránil Räikkönenovým útokům a v předposledním 57. kole se dostal do střetu s Pastorem Maldonadem, který se ho snažil předjet.

Schumacher se posunul na třetí místo

Pilot McLarenu Hamilton skončil s poničeným monopostem v bariéře, venezuelský jezdec Maldonado dorazil do cíle pomalým tempem na posledním bodovaném desátém místě. "Pokusil se mě vytlačit z trati, nenechal mi tam žádné místo. Skočil jsem přes obrubník, nemohl jsem tomu zabránit. Nevím, proč jel takhle. Zkusil to na mě dost agresivně," komentoval kolizi Maldonado.

Jejich střet nahrál Schumacherovi, který startoval až z šesté řady a dlouho měl ke stupňům vítězů daleko: ještě sedm kol před koncem byl až osmý. Třetím místem si sedminásobný mistr světa výrazně zlepšil náladu před návštěvou Prahy, kam dorazí ve čtvrtek jako host Dne bezpečnosti silničního provozu.

"Na pódium jsem nemyslel. Po dojezdu jsem se ptal kluků, kolikátý jsem. Když mi řekli, že třetí, nemohl jsem tomu uvěřit. Ke konci závodu to bylo rušné a člověk přestane počítat místa," konstatoval třiačtyřicetiletý Němec, jenž předchozí tři závody nedokončil. Do cíle letos dojel teprve potřetí.

Další zastávkou MS formule 1 bude 8. července Velká cena Británie v Silverstonu.