Loprais se vyšvihl na druhé místo, Rus ale vede už o osm minut

Rallye Dakar

18:31
CHILECITO/PRAHA - Aleš Loprais s kamionem MAN dojel v 3. etapě Rallye Dakar čtvrtý a v celkovém pořadí se posunul na druhé místo za Rusa Ajrata Mardějeva.

Český závodník Aleš Loprais s kamionem MAN na trati Rallye Dakar. foto: ČTK

Po pondělní etapě byl Loprais celkově sedmý, avšak ztrácel na čelo závodu pouhé dvě minuty. Po úterku je sice průběžně druhý, ale vítěz Mardějev z Ruska všem poodskočil, už Loprais na něj ztrácí téměř osm minut.

Loprais přeskočil i dosud nejlepšího Čecha Martina Kolomého, který obsadil s tatrou v etapě čtvrté místo. V celkové klasifikaci klesl z třetí na pátou pozici, za Lopraisem však ve vyrovnaném pořadí zaostává jen o 27 sekund.

Rakouský triumf po 15 letech

Rakouský motocyklista Matthias Walkner hned při své premiérové účasti na Rallye Dakar vybojoval etapové prvenství. Osmadvacetiletý mistr světa v motokrosu ve třídě MX3 z roku 2012 porazil o 40 sekund čtyřnásobného šampiona soutěže Marca Comu ze Španělska a postaral se o první rakouské vítězství na Dakaru po 15 letech. Třetí dojel Španěl Joan Barreda, který dál vede průběžné pořadí. V něm poskočil Walkner na třetí příčku.

Český závodník Aleš Loprais s kamionem MAN na trati Rallye Dakar.
Rallye Dakar - druhá etapa: Robby Gordon se spolujezdcem Johnny Campbellem na...
Rallye Dakar - druhá etapa.
Rallye Dakar, druhá etapa: Španělský motocyklista Marc Coma na KTM.

Z český motocyklových jezdců zvládl 220 km dlouhou rychlostní zkoušku na trase ze San Juanu do Chilecita nejlépe David Pabiška, jenž obsadil 37. místo. Celkově je o jednu příčku výš. Pabiška si pojistil pozici nejlepšího českého motocyklisty. Ondřej Klymčiw, jenž figuruje o dvě místa za ním, na něj dnes ztratil přes osm minut.

Mezi automobily si připsal druhé etapové vítězství Argentec Orlando Terranova. V první etapě však dojel druhý a vyhrál ji až dodatečně, když původně nejrychlejší Katařan Násir Attíja dostal penalizaci. Attíja se dočkal vítězství ve druhé etapě a dnes navzdory páté příčce udržel celkové vedení, i když jeho náskok se smrskl na necelé dvě minuty.

Rallye Dakar - 3. etapa San Juan - Chilecito (Argentina):

Motocykly (657 km celkem/220 km rychlostní zkouška): 1. Walkner (Rak./KTM) 2:34:28, 2. Coma (Šp./KTM) -40, 3. Barreda (Šp./Honda) -1:53, 2. ...37. Pabiška (KTM) -26:07, 41. Gottvald (Husqvarna) -29:21, 45. Engel -33:25, 47. Klymčiw (oba KTM) -34:41, 66. Veselý (KTM) -48:07.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 9:43:05, 2. Goncalves (Portug./Honda) -5:33, 3. Walkner -10:33, ...36. Pabiška -1:32:11, 38. Klymčiw -1:42:26, 47. Engel -2:19:30, 68. Veselý -3:20:48, 115. Gottvald -11:04:02.

Automobily (542/284): 1. Terranova, Graue (Arg./Mini) 2:57:28, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -1:54, 3. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -2:52.
Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 9:21:26, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -5:18, 3. Terranova, Graue -18:05.

Kamiony (542/284): 1. Mardějev 3:19:06, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -1:51, 3. De Rooy (Niz./IVECO) -4:30, 4. Loprais (MAN) -7:00, ...6. Kolomý (Tatra) -7:56.
Průběžné pořadí: 1. Mardějev 8:26:22, 2. Loprais -7:55, 3. Karginov -7:58, ...5. Kolomý -8:22.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.