Afrika pláče. Šampionát pro Ghanu skončil, Uruguay rozhodla až v penaltách

20:17aktualizováno  3. července 3:18
JOHANNESBURG/PRAHA - Jakožto poslednímu zástupci svého kontinentu ji na mistrovství světa fandila celá Afrika, velkou zodpovědnost však neustála a s šampionátem se rozloučila. Ghana vypadla s Uruguayí až na pokutové kopy a po vyrovnaném průběhu zápasu jedou její reprezentanti domů.

Uruguay - Ghana (Nešťastní Ghaňaná opouštějí hřiště) foto: ČTK

Favoritem utkání byli dosud neporažení z Uruguayci... Na hřišti to ale v úvodu příliš nepotvrzovali. Ani jedno z mužstev v úvodní pětačtyřicetiminutovce nepředvedlo žádnou úchvatnou ofenzivní podívanou. Brankové příležitosti tak nadšení diváci, kteří ve velké početní převaze podporovali fotbalisty z Ghany, mohli počítat na prstech jedné ruky. Ohrožení branky soupeře se tak dočkali jen po rohu na obou stranách a v případě Uruguaye ještě v situaci, kdy ve vápně nebezpečně střílel Suárez.

Po půl hodině hry to ale byli zástupci černého kontinetu, kteří režířovali zbytek poločasu. V jeho nastavení je pak fotbalový bůh za zvýšenou aktivitu odměnil vedoucí brankou. Když se už hráči viděli v kabinách, dostal ve střední vzdálenosti spoustu času Muntari. Nejprve se snažil najít lépe postaveného spoluhráče, ovšem při této činnosti úspěšný příliš nebyl, a tak vypálil. Jeho střela k překvapení všech skončila v síti. Brankář Muslera chyboval, s tímto pokusem si poradit mohl.

Druhé dějství začalo tlakem Uruguaye. A po jeho necelých deseti minutách se fotbalisté z jihu Ameriky přece jen prosadili. Další ze série přímých kopů zahrával Diego Forlán.

Ohlasy

"Museli jsme si tolik vytrpět, ale jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy na světě. Je to neuvěřitelné," řekl útočník Uruguaye Diego Forlán. "Lidé v Uruguayi, vydejte se do ulic a užijte si to. My si odpočineme a připravíme se na úterý," dodal.

"Jediné, co k tomu mohu říct: takový je fotbal," konstatoval srbský kouč ve službách Ghany Milovan Rajevac.

"Byl to velmi těžký zápas, neboť jsme měli v nohách 120 minut předchozího utkání proti USA. Vytvořili jsme si více šancí, v závěru jsme měli historickou možnost na semifinále, ale bohužel se to nepovedlo. Podpora byla skvělá. Kdyby to dopadlo dobře, bylo by to jako pohádka," dodal trenér Ghany Rajevac.

Tentokrát ale nevolil centr, svou vizitku poslal přímo do prostoru mezi třemi tyčemi. Míč ve vzduchu zaplachtil, dvakrát změnil směr a dolétl až za záda Kingsona. I tentokrát velká část zodpovědnosti za obdržený gól náležela brankáři.

Obrat mohl dokonat Suárez, ale odkrytou branku z voleje trefit nedokázal a promarnil největší šanci průběhu druhé půle. Nešlo o duel, v němž jednu útočnou akci střídá druhá, nebylo proto divu, že zápas dospěl za stavu 1:1 do půlhodinového prodloužení.

A i v něm se hrály spíše šachy. Fotbalisté vycházeli ze zabezpečených obran. A dlouho, velmi dlouho, až do poslední minuty druhé přidané čtvrthodiny, se to oběma celkům až na drobná zaváhání a nepřesnosti dařilo. To, co osud týmům nachystal na závěrečných šedesát vteřin, se však bude rozebírat ještě dlouho.

Po rohovém kopu a následném hlavičkovém souboji obrany Uruguaye s útokem Ghany už míč letěl do sítě, ovšem útočník Suárez ho při plnění svých defenzivních úkolů zastavil způsobem, jaký mají povolen jenom brankáři. Za úmyslnou ruku tedy správně obdržel červenou kartu a sudí nařídil penaltu.

Žádný africký tým v historii mistrovství světa doposud nepřešel hranici čtvrtfinále. Nyní se historie konečně mohla změnit, stačilo

Hvězda dne

Luis Suárez (23) - Titul hvězdy dne paradoxně patří hráči, který se o něj zasloužil porušením pravidel. Byl platným členem týmu a v útočné fázi si odpracoval své, ale nejvýraznější moment si nachystal na úplný závěr střetnutí. Nebýt jeho ruky při zastavování míče v jisté cestě do sítě, v semifinále by byla nyní Ghana. Teď už je jen na činovnících FIFA, aby z jeho počínání vyvodili důsledky. V utkání ho rozhodčí potrestal červenou kartou a nařízeným pokutovým kopem, který však Gyan neproměnil.

jediné, z jedenácti metrů poslat míč za záda Muslera. Zodpovědnost na sebe vzal Gyan, ale těžký moment nezvládl - svým pokusem rozezvučil břevno - ihned poté rozhodčí ukončil prodloužení a na řadu přišly penalty...

A až do její třetí série všichni proměňovali. Reparát se podařil složit i nešťastnému Gyanovi, který podruhé nezaváhal. Méně úspěšný byl ale jeho týmový kolega Mensah.

Uruguay tedy získala náskok, jenž se ukázal být rozhodujícím. V další sérii totiž přesně nemířili oba střelci a v té páté pak o postupu mužstva z Jižní Ameriky rozhodl dloubákem po "panenkovsku" Abreu.

Neregulérní zákrok ze závěru prodloužení, za který si jeho autor vysloužil červenou kartu a jímž se podepsal pod penaltu, se tak ukázal být pro postup svěřenců trenéra Tabáreze do semifinále klíčový. Přestože se v něm již viděla Ghana, turnaj pro ni smolně končí. Lístek mezi nejlepší čtyři reprezentace nakonec putuje do rukou favorizovaného celku z Uruguaye. Jeho příštím soupeřem bude 6. července Nizozemsko.

A Suárez? Po skončení dramatického střetnutí ho spoluhráči nosili na rukou a v jeho vlasti vynášeli do nebes. Sice je potrestán zákazem startu proti "Oranjes", ale ta daň za to stála...

Čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale

Uruguay - Ghana 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na penalty 4:2
Branky: 55. Forlán - 45.+2 Muntari.
Penalty proměnili: Forlán, Victorino, Scotti, Abreu - Gyan, Appiah.
Neproměnili: M. Pereira - John Mensah, Adiyiah.

Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Port.). ŽK: Fucile, Arévalo Ríos, Pérez - Paintsil, Sarpei, John Mensah. ČK: 120. Suárez (Ur.). Diváci: 84.017.

Do čtvrtfinále postupuje Uruguay...

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano (38. Scotti), Victorino, Fucile - Fernández (46. Lodeiro), Pérez, Arévalo Ríos - Cavani (76. Abreu), Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.

Ghana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Inkoom (74. Appiah), K. Boateng, Annan, Muntari (88. Adiyiah) - Asamoah, Gyan. Trenér: Rajevac.