Africké k.o. Wilfried s Kweukem vystříleli Spartě vítězství 3:1

18:45aktualizováno  22:09
PRAHA/LAUSANNE - Buďto další propad do hlubin zapomnění a ponížení nebo přiblížení se postupu do osmifinále Evropské ligy. Na olympijském stadionu v Lausanne se nakonec psal druhý scénář. Sparta dokázala porazit švýcarský druholigový celek 3:1, když se o všechny góly vítězů postaralo nové ofenzivní smrtící duo Wilfried-Kweuke. První jmenovaný se trefil dvakrát, druhý jednou.

Lausanne - Sparta (Kweuke a Bony Wilfried). foto: Reuters

Matematika zápasu byla jasná: Sparta musela ve Švýcarsku odčinit kolaps z pražského duelu, kde si nechala vzít tři body z poslední akce zápasu a bezpodmínečně vyhrát. Toho si byl ostatně vědom i kouč Letenských, který poslal do útoku poprvé v mistrovském zápase (nepočítaje Ondrášovka Cup) vedle sebe africké útočné duo Wilfried-Kweuke. Tah mu vyšel náramně.

A oba urostlí forvardi na sebe upozorňovali od prvních sekund. Již po dvaceti vteřinách hry se dostal do zakončení Kweuke, ale branku Favreho netrefil. Po něm dvakrát zahrozil Kucka, ale vedlo se mu stejně. A tak udeřilo na druhé straně. Opět 6. minuta, opět standardní situace, kterou rozehrával Marazzi. Opět sparťanští hráči pouze sledují, jak míč plachtí vzduchem a zcela volný Katz jej uklízí hlavou do sítě - 1:0.

Lausanne - Sparta (domácí radost, v čele střelec Katz).

Hosté ještě zvýšili po gólu své ofenzivní snažení, které se domácí snažili brzdit zdlouhavou kombinací ve středu pole. Při agresivnějším presinku ale ztráceli lacině míče a především Vacek s Podaným vymýšleli jednu finální přihrávku za druhou.

DÁLE ČTĚTE

Jenže Bony ani Kweuke se ne a ne prosadit. Útočník Pobřeží Slonoviny se dostal ke třem nebezpečným zakončením, jeho kamerunský parťák ke dvěma, v gól ale žádnou šanci přetavit nedovedli. Favreho překonal až ve 36. minutě Brabec, švýcarského gólmana ale na brankové čáře zastoupil střelec gólu Katz.

Hosté se ale zaslouženého vyrovnání dočkali - po dlouhém autu prodloužil ve 45. minutě Vacek míč netradičně hlavou na Bonyho a ten jej uklidil k tyči. Nic dalšího již první půle nenabídla, také proto, že se po brance strhla před Favrem naprosto zbytečná mela se žlutým vyústěním pro autora branky.

Lausanne - Sparta (Podaný a Wilfried).

Do druhého poločasu vstoupili lépe hosté a na hráčích Lausanne bylo jasně vidět, že se nikam za remízového stavu hnát nebudou. Hráči švýcarského celku sice vyráželi k rychlým kontrům, na dostřel Blažka se ale nedostávali. To samé ale šlo říct i o sparťanech. Ti sice měli více ze hry, ovšem finální část oproti prvnímu poločasu vázla.

POSTUPOVÁ MATEMATIKA

Fotbalisté Sparty mají blízko k tomu, aby po šesti letech přezimovali v evropských pohárech. Stejně tak ale mohou skončit ve skupině až na třetím místě. Jaké jsou postupové počty?

SPARTA POSTOUPÍ, KDYŽ...
 ...V příštím kole uhraje na půdě Palerma alespoň bod.
... V Palermu prohraje a v závěrečném kole doma získá s CSKA Moskva více bodů než Palermo.
... Pokud by prohrála v obou duelech, v Palermu nasázela alespoň tři góly a neprohrála o více jak branku a Palermo pouze remizovalo v Lausanne. Pokud by Sparta padla v Palermu 2:3, nesměla by s CSKA prohrát o více jak tři branky.

Pro postup Palerma platí přesně opačný scénář, Lausanne je již ze hry venku, CSKA naopak má již postup do osmifinále jisté.

S postupem času se tak domácí stále více osmělovali a zdálo se, že získávají zápas do své moci. Jenže přišla sprcha. Na polovině se dostal k míči Vacek a v obležení nakopnul míč na branku soupeře. Wilfried míč poskočil, skvěle ale zareagoval Kweuke.

Jako kdyby tušil, že jeho parťák míč nezkrotí, odpoutal se od stopera Meoliho a vyrazil na zteč, pětadvacet metrů před brankou se pravačkou poprvé dotknul míče a jeho kopačka vykouzlila skutečnou parádu - krásným falšovaným "ledabylým" obloučkem zmrazil Favreho - 1:2.

Hráči Lausanne ještě více zapnuli, ale dlouho se díky nepřesnostem nemohli dostat do tlaku. Především Kweuke dokázal vpředu udržet dlouhé desítky sekund míč na kopačkách i se dvěma soupeři na zádech. Domácí nakopla až 91. minuta, kdy Brabec malou domů namazal Rouxovi, naštěstí se ale sparťanský stoper dostal s míčem již d zámezí a domácí kanonýr stejně Blažkovu branku minul.

Hosté ale po tomto okamžiku znervózněli a tlak Ruedových svěřenců narůstal. Utnul jej až v 96. minutě rychlý kontr Matějovského a přesné zakončení Wilfrieda - 1:3. Sparťanský kanonýr se tak dostal s pěti brankami do čela tabulky střelců Evropské ligy.

Sparta udržela druhé místo ve skupině F, také díky výhře CSKA Moskva nad Palermem 3:1 - VÍCE ZDE! Navíc ve dvojici Wilfried-Kweuke našla ofenzivní sílu, kterou vládla naposledy před deseti lety, kdy v jejích barvách válelo duo Siegl-Lokvenc.

4. KOLO EVROPSKÉ LIGY - SKUPINA F

FC Lausanne - Sparta Praha 1:3 (1:1)
Branky: 6. Katz - 45. a 90.+6 Wilfried, 75. Kweuke.
Rozhodčí: Kulbakov - Savickij, Maljutsin (všichni Běl.). ŽK: Sonerat, Katz - Kucka, Wilfried, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 8000.

Lausanne: Favre - Rochat, Katz (83. Roux), Meoli, Sonnerat - Steuble (62. Avanzini), Celestini, Marazzi, Pasche - Tosi (70. Munsy), Silvio. Trenér: Rueda.

Sparta: Blažek - Adiaba (69. Matějovský), Brabec, Řepka, Pamič - Vacek (90.+3 Hoheneder), Kladrubský, Kucka, Podaný - Wilfried, Kweuke. Trenér: Chovanec.