Plzeň hladce vyhrála v Budějovicích, dvakrát se trefil Chramosta

18:56aktualizováno  20:06
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Fotbalista Jan Chramosta nastoupil za Plzeň poprvé v základní sestavě a dal dva góly. Letní posila z Mladé Boleslavi výrazně přispěla k tomu, že tým po vyřazení z Evropské ligy hravě zvládl nástrahy domácí soutěže, v 3. kole vyhrál na hřišti Českých Budějovic 4:0.

Jan Chramosta z Plzně. foto: ČTK

Neuběhly ani dvě minuty, když domácí obránce Machovec na malém vápně při odkopu promáchl a Řezník snadno skóroval. Druhý gól přidali hosté v 17. minutě, což byl první počinek Chramosty, v závěru půle dal Kolář už na 3:0 pro Plzeň.

Hlasy trenérů

Luboš Urban (České Budějovice): "Nedělám z toho tragédii. Zvykáme si na první ligu, je rychlejší, agresivnější, důraznější. V prvním zápase přijdeme o dva klíčové hráče, pak zemře ředitel klubu, nehrajeme zápas. Plzeň hraje pohár, ligu, pohár, zatímco my stojíme a vypadneme z toho. Tohle nám nenahrálo, marodka, plus kvalita soupeře. Takhle si to sečtu, je to 0:4 a buďme rádi. Ale myslím, že minimálně tři ze čtyř gólů byly zbytečné. Na něco se celý týden připravujeme a pak je v sedmnácté minutě rozhodnuto. Když se nadechujeme, trefíme vnitřní tyč a v poslední minutě nastavení první půle si necháme dát třetí gól. Tím se totálně zabil zápas.“

Dušan Uhrin ml. (Plzeň): "Určitě jsme byli po čtvrtku psychicky skleslí, chtěli jsme postoupit. Byla to pro nás velká rána. Když hrajete za tři dny, musíte to namotivovat, promluvit si o těch chybách, což jsme udělali. Strašně jsem se soustředil, abychom něco v dnešním utkání nepokazili. Nechtěl bych ale mluvit o tom, že jsme něco napravili po tom čtvrtku. To v žádném případě. Chtěli jsme vyhrát a kontrolovat hru. Věděli jsme, že domácí mají vysoké hráče a dobré standardky. Tomu jsme chtěli zabránit a naopak sami útočit do otevřeného prostoru mezi stopery a krajními beky. To se nám povedlo. Od začátku jsme drželi zápas pod kontrolou, vytvořili jsme si šance a některé z nich využili.

O vítězi nebylo pochyb, nejen  vzhledem k výsledku, ale k jednostrannému průběhu hry. Nejhezčí gól byl ten čtvrtý, Limberský vnějším nártem centroval na vzdálenější tyč a Chramosta se do míče nádherně položil.

Plzeňský kouč Uhrin ve srovnání s čtvrteční porážkou s Ploještí udělal tři změny, na lavičce nechal záložníka Horvátha, útočníka Bakoše a brankáře Kozáčika. Jeho nástupce Bolek nedostal gól. Hrošovský přispěl ke kvalitní hře zálohy a Chramosta dal dva góly. Změny vyšly.

Plzeň se dočkala druhé nejvyšší venkovní výhry v historii samostatné ligy po triumfu 5:0 nad Ústím na Labem a po druhém ligovém vítězství za sebou ztrácí dva body na vedoucí Spartu. Naopak Dynamo prohrálo s Viktorií šestý z posledních sedmi duelů a je v tabulce předposlední.

Hostující fanoušci hned v úvodu podpořil kouče Uhrina. Za svého kouče jako by se chtěli postavit i hráči.

Jihočeši nasadili obě nové posily Vošahlíka s Volešákem, proti vicemistrovi ale měli až moc velký respekt.

Dynamo před týdnem kvůli úmrtí teplického ředitele Františka Hrdličky nehrálo duel na severu Čech a nedařilo se mu navázat na sympatický výkon z úvodního kola a remízu s Libercem. Až v závěru poločasu se trochu osmělilo a Bolka po Machovcově přímém kopu ze strany zachránila tyč.

Místo snížení naopak ještě do pauzy potřetí udeřila Plzeň. Domácí obrana nechala ve vápně zpracovat míč Koláře a reprezentační záložník dal svůj třetí gól z posledních čtyř zápasů.

Po přestávce už se utkání pouze dohrávalo a Viktoria z mnoha šancí přidala ještě jednu trefu.

Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň 0:4 (0:3)

Branky: 17. a 59. Chramosta, 2. Řezník, 45.+2 D. Kolář. Rozhodčí: Kocourek - Kordula, Kříž. ŽK: P. Novák, Brunclík - Řezník. Diváci: 6402.

České Budějovice: Křížek - P. Novák, Lengyel, Podstavek, Machovec (76. Hála) - Brunclík (70. Funda) - Vošahlík, Benát, Volešák, Koreš - Mich. Škoda (57. Linhart). Trenér: Urban.

Plzeň: Bolek - Řezník, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (71. Vaněk), D. Kolář, Pilař (75. Kovařík) - Chramosta (68. Tecl). Trenér: Uhrin ml.