27 let starý rekord NDR padl. Nový patří americké štafetě žen

21:56aktualizováno  23:03
LONDÝN - Americké sprinterky Tianna Madisonová, Allyson Felixová, Bianca Knightová a Carmelita Jeterová vyhrály na olympijských hrách štafetu na 4x100 metrů ve světovém rekordu 40,82 sekundy. Z čela historických tabulek sesadily po dlouhých 27 letech kvarteto bývalé NDR, jehož čas překonaly o plných 55 setin. Olympijské zlato získaly poprvé od domácích her v Atlantě 1996.

Zleva: Tianna Madisonová, Carmelita Jeterová, Bianca Knightová a Allyson Felixová foto: Reuters

Americké sprinterky Tianna Madisonová, Allyson Felixová, Bianca Knightová a Carmelita Jeterová vyhrály štafetu na 4x100 metrů ve světovém rekordu 40,82 sekundy. Z čela historických tabulek sesadily po dlouhých 27 letech kvarteto bývalé NDR, jehož čas překonaly o plných 55 setin. Olympijské zlato získaly poprvé od domácích her v Atlantě 1996.

Druhou Jamajku, jejíž štafetu rozbíhala olympijská šampionka ze stovky Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, porazily Američanky o 59 setin. Jamajčanky i třetí Ukrajinky zaběhly v rychlém závodě národní rekordy. Felixová získala v Londýně druhé zlato po triumfu na dvoustovce, před čtyřmi roky v Pekingu vyhrála se čtvrtkařskou štafetou.

Naopak v mužské štafetě na 4x400 m kvartetu USA triumf unikl. Američtí běžci, kteří tuto disciplínu vyhráli na předchozích sedmi hrách od Los Angeles 1984, se museli sklonit před týmem Baham. Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu a Ramon Miller vyhráli v čase 2:56,72 o 33 setin.

Po loňském stříbru z mistrovství světa v Tegu se nedočkal další medaile handicapovaný běžec Oscar Pistorius. V jihoafrické štafetě tentokrát dostal šanci jako finišman a dovedl ji do cíle na osmém místě, posledním mezi klasifikovanými týmy.

Kudlička skončil osmý

Tyčkař Jan Kudlička obsadil v olympijském finále výkonem 565 cm osmé místo a vylepšil o dvě příčky svůj výsledek z minulých her v Pekingu. Při prvním pokusu na výšce 575 cm shodil laťku těsně. Soutěž ovládl Francouz Renaud Lavillenie, jenž výkonem 597 cm vylepšil o jeden centimetr rekord her Australana Stevena Hookera z Pekingu.

Za dvojnásobným mistrem Evropy a světovým šampionem v hale se umístili Němci Björn Otto a Rafael Holzdeppe, kteří skočili shodně 591 cm. Obhájce zlata Hooker skončil v poli poražených stejně jako bývalý mistr světa Američan Brad Walker, oba nezdolali svou základní výšku 565 cm.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Olympijskou vítězkou v běhu na 5000 metrů se stala Etiopanka Meseret Defarová, která navázala na prvenství z Atén a vynahradila si zklamání po bronzu z Pekingu. Ve finiši předčila Keňanku Vivian Cheruiyotovou a krajanku Tiruneš Dibabaovou, které zmařila pokus zopakovat vytrvalecký double z roku 2008.

Soutěž kladivářek vyhrála mistryně světa z Tegu Ruska Taťjana Lysenková v olympijském rekordu 78,18 metru. Vrhačka, jež má za sebou dvouletý distanc za doping, porazila o 58 centimetrů Polku Anitu Wlodarczykovou, která byla světovou šampionkou před ní. Třetí skončila výkonem 77,13 světová rekordmanka Betty Heidlerová, která původně obsadila až osmé místo.

Kvůli chybě elektromíry nebyl změřen její daleký pátý pokus, Němka svůj hod opakovala, ale tentokrát tak úspěšná nebyla. Jako nejdelší pokus jí bylo započítáno 73,90 z první série. Rozhodčí však nakonec změřili její pátý hod ručně a Heidlerová sesadila z bronzové pozice Číňanku Čang Wen-siou.