Pardubice stoupají vzhůru, v Třinci jim k výhře stačil jediný gól

20:25
TŘINEC - Extraligový návrat do Třince vyšel Richardu Královi na výbornou, hokejisté Pardubic pod jeho vedením zvítězili v utkání 17. kola nejvyšší soutěže na ledě vicemistra 1:0. O výsledku rozhodl už v první části přesilovkovou trefou obránce Blaž Gregorc a Východočeši si pod Javorovým připsali teprve druhé vítězství z posledních deseti pokusů. Jejich americký brankář Brandon Maxwell vychytal v extralize první nulu.

Bitva o puk. I v tomto případě ale Brandon Maxwell svoji svatyni uhájil. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Domácí už do zápasu nastoupili skoro kompletní až na Krepse s Galvasem, ale výkonem setrvali v dobách své největší zdravotní mizérie a marodky. I po desetidenní reprezentační pauze se Třinec na ledě hledal.

Stadionem to poprvé zahřmělo vlastně až v osmé minutě, když si část domácích fanoušků rozpomněla na nejslavnějšího třineckého hokejistu Richarda Krále a pokřikem současného kouče Dynama pozdravila.

Ze hry Ocelářů ale diváci unešeni být nemohli. A když Pardubice využily přesilovku, nálada v hledišti klesla k bodu mrazu: Hamerlíka překonal ve 14. minutě při hře pět na čtyři dělovkou od modré čáry obránce Gregorc.

Hlasy trenérů

Václav Varaďa (Třinec): „Snaha se klukům nedala upřít, ale naráželi jsme v útočném pásmu na houževnatou obranu Pardubic. Nedokázali jsme se prodrat k druhým střelám a dorážkám. Ve druhé třetině jsme měli gólové šance, tam nám ten gól měl spadnout. Ve třetí třetině se hrálo v jednom pásmu, ale Pardubice velmi dobře bránily zónu tří až pěti metrů před brankou, takže jsme na nule.“

Richard Král (Pardubice): „První třetina byla z naší strany dobrá. Pak se ale projevila síla Třince a ve třetí třetině nás dostal pod tlak. My jsme však dobrou defenzívou a velice obětavou hrou podpořenou výborným výkonem brankáře dokázali udržet nulu a zvítězili jsme. Moc si toho ceníme.“

Třinec se probouzel až k půli zápasu. Ještě předtím ale ve 26. minutě přečkal vyloženou šanci Tomáška, kterému po povedené kličce zabránilo v zasunutí puku do prázdné branky klepnutí do hokejky.

Domácí se pak začali nadechovat, zlepšili pohyb v útočném pásmu a dostavily se první příležitosti. Při Rákosově střele bez přípravy Maxwell dobře nastavil rameno, Růžička se v 31. minutě po rychlé příhře Klepiše dostal sám těsně před gólmana, ale nestačil mu puk prostrčit mezi betony.

Třinec dřel, přitvrdil, ale nebyl s to prolomit zformovanou pardubickou hráz před Maxwellem.

Až v důsledku ošklivé srážky Hrabala se Starým, po které pardubický útočník opustil plochu na pojízdném lůžku, se ve 46. minutě řítil sám na bránu Plíhal, ale jeho střela se otřela o tyčku.

Domácí byli až do konce natlačeni v útočném pásmu, jenže soupeř je úspěšně dostával do míst, odkud góly nepadají. Ke gólové dorážce se probil Doudera, avšak i jeho bekhendový pokus skončil těsně vedle.

Maxwell byl bezchybný i při závěrečné power play a Pardubice si pod Králem připsaly třetí výhru z posledních čtyř utkání.

Červenka za tři body, v Boleslavi góly nepadaly

Úterní porce extraligových zápasů byla nezvykle chudá na góly. Nejvíce jich padlo v Plzni, kde si ambiciózní Olomouc vyšlápla na domácí a zvítězila 5:3.

V Mladé Boleslavi se diváci branky ze hry ani jednou nedočkali a duel Středočechů se Zlínem dokráčel za stavu 0:0 až do nájezdů, kde uspěli hosté.

Čisté konto udržel i Chomutov, k tomu ale přidal čtyři branky a porazil Vítkovice. Pod triumf Pirátů se podepsal tučným písmem Roman Červenka, jenž vstřelil dva góly a na jeden přihrál.

17. kolo hokejové extraligy

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 14. Gregorc (J. Svoboda). Rozhodčí: Hodek, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 4401.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 34. Johnson (Kadlec, Kratěna), 42. J. Sýkora (Hossa, Preisinger), 46. Preisinger (Pulpán) - 4. P. Kafka, 39. Řípa, 52. T. Mikúš (P. Kafka), 54. T. Mikúš (P. Kafka, Kucharczyk), 60. Laš. Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Lučan, Kis. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 3520.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) Branky a nahrávky: 6. Šidlík (Červenka), 8. Červenka (Pospíšil), 42. Pospíšil (V. Růžička ml., J. Mrázek), 50. Červenka (Dlapa, Jánošík). Rozhodčí: Šindler, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4, navíc Strapáč (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4250.