100. pražské derby: Slavia opět na Spartu nestačila a padá tabulkou

20:41
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili ve 37. kole extraligy Slavii 4:2 a ovládli tak i třetí pražské derby v sezoně. Jubilejní stý souboj 'S' v nejvyšší soutěži vyhráli domácí zejména díky druhé formaci ve složení Petr Kumstát, Lukáš Pech a Jan Buchtele, kteří si připsali každý jeden gól. Zápas sledovalo 11.146 diváků, což je čtvrtá nejvyšší návštěva sezony.

Brankář Slavie Adam Svoboda foto: ČTK

Slavia nastoupila do prestižního souboje hodně aktivně, důrazně a podařilo se jí Spartu zaskočit. A vcelku rychle i ukončila čekání na první trefu v derby v sezoně; již ve čtvrté minutě si najel na Bednářovu přihrávku Jiří Doležal a otevřel skóre. Zvýšit mohli hosté v přesilové hře, kdy hráli i ve čtyřech proti třem, podruhé ale Pöpperleho nepřekonali.

Ohlasy trenérů k derby

Zdeněk Moták (Sparta): "Bylo to výborné utkání ve výborné atmosféře. První třetina nebyla z naší strany povedená, zato druhá a třetí už byly výborné. Ne dokonalé, ale výborné. Měli jsme tlak, dobře jsme bruslili, zakončovali a je jen škoda, že jsme ve druhé třetině nevstřelili více branek. Šance jsme na to měli. Třetí třetina byla výborná hlavně směrem do obrany."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Odehráli jsme dobře první třetinu, druhou a třetí byla Sparta jednoznačně lepší. Lépe bruslila, byla důraznější. Kromě toho jsme vyrobili dvě hrubé chyby, které Sparta potrestala, takže vyhrála zaslouženě."

Sparta se výrazněji v útočném pásmu předvedla až v polovině první třetiny, kdy si hned vynutila faul soupeře a přesilovku nakonec i využila. Svobodu, jenž poprvé v sezoně nastoupil v brance Slavie od začátku utkání, překonal Kumstát. Hosté však dokázali získat vedení zpět na svou stranu, když se v 18. minutě prosadil Stránský.

Ve druhé části se ale Sparta předvedla ve zcela jiném světle. Vytvořila si trvalou převahu a zejména druhá formace vedená Pechem dělala Slavii velké problémy. Ve 25. minutě se ještě po přečíslení dva na jednoho Kumstát neprosadil, ale v následujícím střídání již Pech vyrovnal, když mu nezištnou přihrávku vrátil Kumstát. Obrat dokonal třetí člen útoku Buchtele, jemuž ale hodně pomohl chybující Knot.

Poté se ale hra opět více vyrovnala, i díky tomu, že se Sparta soustředila na pozornou obranu a čekala na další šanci. Ta přišla ve 48. minutě, kdy se do přečíslení dva na jednoho dostalo nejproduktivnější duo extraligy Hlinka s Tonem, který přesně zakončil a připsal si 29. gól v sezoně. Výhru si poté Sparta už v klidu pohlídala.

37. kolo hokejové extraligy

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Kumstát (Pech, Přibyl), 27. Pech (Kumstát, Sičák), 29. Buchtele (Pech, Krejčík), 48. P. Ton (J. Hlinka) - 4. J. Doležal (Bednář, Štich), 18. Stránský (Wharton). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Kostka, Flegl. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.146.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Š. Novotný (Burian), 46. T. Svoboda (Kempný), 47. H. Zohorna (Burian, Jan Hanzlík) - 8. Hrňa (Matuš, Rufer), 12. Polák (Bonk), 28. Adamský (Hrabal, Polanský), 40. Martin Růžička (Galvas, Polanský). Rozhodčí: Husička, Bernard - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 50. Somík (Nahodil, Endál) - 21. Pohl (Zaťovič, Balán), 35. Pohl (Gulaši, Balán), 45. Zaťovič (Kytnár), 60. Pohl (Gulaši). Rozhodčí: Minář, Šír - Bryška, Lučan. Vyloučení: 2:5, navíc Dresler a Balán (oba K. Vary) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7503.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 38. Tenkrát (Kuchler), 54. Eberle (Doudera, Černošek). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3081.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 2:4 (0:1, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 35. Čajánek (Valenta, Zámorský), 37. Holík (Čajánek) - 19. Kratěna (Lev, D. Boháč), 27. Lev (Kratěna, Kašpařík), 38. Pletka (Vlasák, J. Jeřábek), 39. Lev (Martin Straka). Rozhodčí: Čech, Mikula - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:8, navíc O. Veselý 10 min., Okál (oba Zlín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4896.

Piráti Chomutov - Mountfield Hradec Králové 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávka: 26. Knotek (Dej), 60. Dej. Rozhodčí: Šindler, Hrubý - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3318.

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 8:4 (3:0, 5:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. Roman (Sloboda), 16. Kucsera (E. Němec), 20. Barinka (Burger), 24. Húževka (Barinka, Burger), 26. Stehlík (Burger), 31. E. Němec (Kucsera, Kolouch), 33. Svačina (Roman, Kucsera), 34. E. Němec (Kucsera, Kolouch) - 23. J. Vlach (T. Urban, Valský), 39. Výtisk (Bulík), 42. Bulík (Bartek), 44. Vampola (Výtisk). Rozhodčí: Hribik, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:1. Diváci: 5725.